Politika Spoločnosť Domáce

Doba “našich ľudí” pokračuje, tvrdia predstavitelia hnutia Progresívne Slovensko. Matoviča vyzývajú k náprave

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Netransparentný výber predsedov okresných úradov a riadiacich pozícií vo viacerých štátnych podnikoch je dôkazom, že predseda vlády, jeho strana a vláda nielen porušujú svoje sľuby, ale aj toho, že predchádzajúcimi vládami vytvorená kultúra “našich ľudí” pokračuje, tvrdia predstavitelia mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko. Vyzývajú vládu Igora Matoviča, aby dodržala svoje sľuby a spravila Slovensko transparentnejším.

 

 “Pred voľbami sa Igor Matovič a jeho strana OĽaNO vo svojom programe sťažovali, že ‘sa niektoré inštitúcie stali brlohmi rodinkárstva, korupcie a neschopnosti, ktoré neslúžia ľuďom’. Igor Matovič a OĽaNO sa zaprisahali, že odpolitizujú verejnú správu, zabezpečia zverejňovanie zápisníc z výberových konaní i životopisy kandidátov na verejné funkcie, ich hodnotenie výberovou komisiou a poradie kandidátov napríklad na predsedov štátnych úradov alebo prednostov okresných úradov, a mnoho iného,” pripomína predsedníčka PS Irena Bihariová. Nič z toho sa podľa nej nedeje a Matovič pokračuje v tradícii netransparentnosti, ktorú predtým ostro kritizoval.

 “Vláda SR vo svojom programovom vyhlásení sľúbila, že zabezpečí profesionálnu a transparentnú štátnu správu, a to aj prostredníctvom spravodlivých, transparentných a na pravidlách založených postupov. Vláda sa zaviazala vyberať do riadiacich pozícií v štátnych podnikoch odborníkov namiesto ‘našich ľudí’ aj preto, že nekvalifikované rozhodnutia zástupcov štátu v týchto podnikoch spôsobujú štátu obrovské finančné škody. Všetky tieto sľuby však ostali len na papieri,” doplnil právnik a člen predsedníctva PS Branislav Vančo.

“Vyzývame Vládu SR, aby do roka a do dňa vykonala naozaj otvorené a transparentné výberové konania na prednostov okresných úradov a ostatných funkcionárov dosadených vládou i ministerstvami. Iba tak posunieme Slovensko skutočne dopredu,” povedal podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík. Progresívne Slovensko bude podľa neho dôsledne sledovať kroky vlády a na všetky prešľapy upozorňovať. Parlamentná opozícia podľa neho v tomto nemá žiadnu kredibilitu a myslí si, že vláda potrebuje cítiť tlak reálnej opozície aj verejnosti.“Aj preto spúšťame odpočítavanie spojené s podpisovou výzvou vláde, kde občania Slovenska budú môcť jasne vyjadriť svoj názor. Vláda má rok na to, aby ukázala, že to s transparentnosťou myslí skutočne vážne,” hovorí. Na stránke dorokaadodna.sk môžu občania SR vyzvať vládu, aby vykonala transparentné výberové konania na prednostov okresných úradov a ostatných funkcionárov dosadených vládou a ministerstvami.