Dobrá správa pre cudzincov. Vybavovanie žiadostí o pobyt sa má skrátiť na polovicu

BRATISLAVA – Vybavovanie žiadosti cudzincov o pobyt na území Slovenska na oddeleniach hraničnej a cudzineckej polície by sa malo skrátiť o polovicu. Počas otvorenia zrekonštruovaných priestorov oddelenia Cudzineckej polície v Žiline to povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

 

„Oddelenie hraničnej a cudzineckej polície v Žiline sa presťahovalo do zrekonštruovaných priestorov. Ide asi o 35 príslušníkov, ktorí vykonávajú prvotný kontakt so žiadateľmi a zároveň žiadosti vybavujú až do úplnej kompletizácie. Doterajšie priestory boli v hroznom stave a navyše boli dislokované na dvoch pracoviskách – v klientskom pracovisku v Žiline a v Kysuckom Novom Meste,“ skonštatovala ministerka s tým, že sa tým ušetria aj financie spojené s dochádzaním pracovníkov do Kysuckého Nového Mesta a s transportom jednotlivých spisov.

Saková vyslovila spokojnosť s organizačným nastavením vybavovania žiadostí cudzincov o pobyt v rámci SR. Prispeje to minimálne k 50-percentnému skráteniu čakacích lehôt. „V rámci celého Slovenska sa budeme venovať novej procesnej organizácii v rámci cudzineckej polície. Na Slovensku máme 12 pracovísk, čoskoro budeme otvárať trináste v Ružomberku,“ doplnila Saková.

Pracovisko cudzineckej polície v Žiline je podľa nej mimoriadne exponované, len za prvý polrok roku 2019 prijali asi 2500 žiadostí o pobyt, čo je v porovnaní s počtom žiadostí prijatých v prvom polroku 2018 asi 70-percentný nárast. „Celá rekonštrukcia priestorov stála ministerstvo vnútra asi 150.000 eur a podarilo sa pripraviť komfortné podmienky pre žiadateľov o pobyt, ale aj pre pracovníkov cudzineckej polície,“ zdôraznila šéfka rezortu vnútra.

Ministerka vnútra Denisa Saková. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vyšší počet žiadostí

Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Ladislav Csémi vidí prínos aj v lokalizácii nového oddelenia v širšom centre Žiliny. „Už samotná dostupnosť je ďalším pozitívom, prístup vozidlami a mestskou hromadnou dopravou je neporovnateľne lepší ako na predchádzajúcich pracoviskách. Infraštrukturálne zmeny prinášajú aj priamy dopad na efektivitu práce, pracovné prostredie je aj pre policajtov veľmi významné,“ podotkol Csémi.

Ako dodal, Úrad hraničnej a cudzineckej polície musel v posledných dvoch rokoch výrazne reagovať na nárast počtu žiadostí o pobyt, v priemere ich počet rastie ročne asi o 30 percent. „Opatrenia preto musia smerovať do všetkých oblastí činnosti cudzineckej polície. Ďalšou časťou bude efektivita práce, prvé opatrenia sú v tom, že sme spustili objednávací systém pre cudzincov, ktorý bude v krátkom čase interaktívny. Tým sa odstránia negatívne javy, za ktoré sme boli kritizovaní,“ doplnil Csémi s tým, že nový systém prinesie aj vyrovnávanie zaťaženosti jednotlivých pracovísk cudzineckej polície po celom Slovensku.

Viac o téme: cudzinci, cudzinecká polícia, Denisa Saková, Ladislav Csémi, ministerstvo vnútra, Úrad hraničnej a cudzineckej polície, vybavovanie žiadostí, žiadosti

Súvisiace články