Politika Koronavírus Domáce Top

Dobrá správa pre ľudí. Suma pre pracovníkov prvej línie sa zvýši na 77 miliónov eur, sľúbil Heger

BRATISLAVA – Suma na odmeny pre pracovníkov, ktorí v čase prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 pracovali v rizikovom prostredí, tzv. prvej línii, sa zvýši na 77 miliónov eur. Pôvodne sa malo rozdeľovať 50 miliónov eur. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister financií Eduard Heger (OĽANO).

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) vyzdvihol vo svojom rezorte najmä pracovníkov zariadení sociálnych služieb. V rezorte sa bude rozdeľovať čiastka približne 27,3 milióna eur. “Suma bude prerozdelená nielen zamestnancom štátnych zariadení, ako sú centrá pre deti a rodinu, ale aj zariadeniam pod vyššími územnými celkami a pod mestami, obcami, a aj neštátnym zariadeniam,” priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

V rezorte obrany dostane odmeny 6972 vojakov a civilných zamestnancov, prislúcha im 4,67 milióna eur. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) ocenil predovšetkým prezentáciu Ozbrojených síl SR a rezortu obrany počas prvej vlny. “Ukázali, že sme úplne jasným a vynikajúco fungujúcim ozubeným kolieskom v domácom krízovom manažmente,” zhodnotil. Pripomenul, že vojaci zabezpečovali napríklad transport, či asistovali Policajnému zboru. Rezort vnútra odmení 11.180 príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, i pracovníkov krízového manažmentu a rezortu vnútra. “Myslím si, že nikto nepochybuje, že boli absolútne aktívnou súčasťou zvládnutia prvej vlny pandémie,” poznamenal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) poďakoval zdravotníkom v ambulanciách, nemocniciach, záchranárom, lekárnikom. Vďaka nim sa podľa neho zvládla prvá vlna pandémie úspešne a nedošlo dokonca ani k zvýšeniu úmrtnosti oproti štatistikám z minulého obdobia. “Rezort zdravotníctva získal takmer 38 miliónov eur, ktoré bude v najbližších týždňoch rozdeľovať,” vysvetlil s tým, že prosí o trpezlivosť a súčinnosť, keďže odmeny majú dostať aj neštátne zariadenia. Odmeny sa majú dotknúť takmer 56.000 ľudí.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) v polovici augusta informoval, že štát odmení pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie nového koronavírusu pracovali v rizikovom prostredí, takzvanej prvej línii. Rozhodol sa tak na základe priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov.