Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus

Dobrá správa pre umeleckú obec. Ministerstvo kultúry spustilo novú výzvu, do konca roka možno získať tisíce eur

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Ministerstvo kultúry (MK) SR spúšťa novú dotačnú schému. V rámci prvej výzvy môžu technické a podporné profesie v kultúrnom a kreatívnom priemysle za mesiace marec až september získať podporu vo výške 540 eur za mesiac, celkovo teda 3780 eur. Príjem žiadateľa v mesiaci, za ktorý žiada podporu, by nemal presiahnuť 540 eur. Žiadosti možno podávať od pondelka 23. novembra do stredy 2. decembra. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) o tom informovala na piatkovej tlačovej konferencii.

 

“Výzva bude určená všetkým pracovníkom a pracovníčkam v kultúrno-kreatívnom priemysle, ktorí nemohli žiadať o inú formu pomoci, týmto ľuďom bude vyplatená jednorazová podpora v maximálnej výške 3780 eur za obdobie od marca do septembra,” priblížila Milanová. Cieľom je zmierniť dosahy pandémie na podporné a technické profesie. Žiadosti môžu podávať pracovníci, ktorí pôsobia v kultúre ako samostatne zárobkovo činné osoby a slobodné povolania. Štátny tajomník MK SR Radoslav Kutaš skonštatoval, že z prvých schém pomoci vypadli fyzické osoby, ktoré mali popri samostatnej zárobkovej činnosti aj príjem zo závislej činnosti. Aktuálnou výzvou sa snažia pomôcť práve technickým profesiám, ktorých sa to týka. Podotkol, že zoznamy povolaní vznikali v spolupráci s predstaviteľmi umeleckej obce.

Prvým krokom pri požiadaní o dotáciu je vyplnenie formulára evidencie iných profesionálov v kultúre Fondu na podporu umenia (FPU). Ďalej sa treba zaregistrovať v dotačnom systéme ministerstva kultúry a vyplniť elektronickú žiadosť. Vyplnenú žiadosť si treba vygenerovať a vytlačiť zo systému a dokumenty doručiť ministerstvu. O akceptácii žiadosti bude MK SR informovať mailom. Zmluvu o poskytnutí dotácie zverejnia v centrálnom registri zmlúv a potom financie vyplatia na účet. Podľa ministerky by mali byť vyplatené ešte v decembri. FPU vedie na základe prijatej novely dva nové verejné zoznamy, a to evidenciu profesionálnych umelcov a evidenciu iných profesionálov v kultúre. Ako upozornil riaditeľ FPU Jozef Kovalčik, do 31. januára budúceho roka je zápis do oboch evidencií bezplatný. V prípade nejasností sú k dispozícii informačné telefonické linky.

Záujemcovia o dotáciu nájdu všetky potrebné informácie na webovom sídle ministerstva kultúry. Zriadená je aj telefónna linka (+421 2 32 184 357) a emailová adresa (ds.podpora@culture.gov.sk), kde sa môžu obrátiť s otázkami. Ministerstvo môže po prvý raz udeľovať dotácie na pomoc v mimoriadnych situáciách, ako je aj pandémia nového koronavírusu, vďaka nedávno prijatému zákonu o dotáciách a tiež tzv. antiCOVID-ovej novele 2.