Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

DOBRÉ SPRÁVY: Veľký prehľad TOP aktualít, ktoré stoja za to!

dobré správy
Ilustračná foto | ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Väčšinu času počúvame len o negatívnych veciach, tragédiách či kritike. Tie pekné udalosti sú tak utláčané do úzadia a veľakrát sa o nich ani nedozvieme, pretože ich jednoducho prehliadneme. Z toho dôvodu vám prinášame prehľad dobrých a pozitívnych udalostí, ktoré sa za posledný týždeň na Slovensku udiali. 

 

Je dôležité obklopovať sa aj pozitívnymi informáciami, pretože vďaka nim sa budete cítiť trochu lepšie a šťastnejšie.

100. výročie narodenia výtvarníka Viktora Kubala

Pri príležitosti 100. výročia narodenia výtvarníka Viktora Kubala vydá Slovenská pošta známku s jeho portrétom, ktorý je doplnený o filmové postavičky Puf a Muf. Národná banka Slovenska začne pri rovnakej príležitosti predávať striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote desať eur.

Slovenská pošta vydá známku pri príležitosti 100. výročia narodenia V. Kubala. ZDROJ: TASR/Slovenská pošta

Molnárová získala na majstrovstvách striebornú medailu

Slovenská zápasníčka Zsuzsanna Molnárová získala na majstrovstvách Európy do 23 rokov v Bukurešti striebornú medailu v hmotnostnej kategórii do 68 kg. Vo štvrtkovom finále prehrala s Turkyňou Nesrin Basovou 0:4.

Básnik a satirik Milan Lechan má 80 rokov

16. marca oslávil 80. narodeniny básnik, satirik a spisovateľ Milan Lechan. Charakterizuje ho dlhoročná tvorba básní, aforizmov a kníh pre deti i mládež, v ktorých si zachoval všetky atribúty svojského videnia sveta a poetiky. Neoficiálne je menovaný za nestora slovenského humoru, aj vďaka vycibrenej poetickej analýze života skrz humoristicko-satirickú optiku. Spisovateľ, ktorý tvrdí, že píše zľava doprava a pre istotu pomaly, lebo vie, že všetci nevedia rýchlo čítať, žije a tvorí v Martine. Je ženatý a má troch synov.

Trnavské divadlo pripravuje Púpätko pre divákov od šiestich mesiacov

Divadlo Jána Palárika (DJP) v Trnave ako prvé slovenské činoherné divadlo obohatí svoj repertoár o netradičný formát batolárium pre deti od šiestich mesiacov. Divadelný tvar s názvom Púpätko prinášajú poľské tvorkyne, režisérka Alicja Morawska-Rubczak a scénografka Barbara Małecka. Batolárium Púpätko bude mať premiéru 31. marca. Na jednom predstavení môže byť maximálne 20 púpätiek a 20 dospelých. Deti do troch rokov sa spolu s blízkymi v sprievode hercov ocitnú priamo na javisku.

Nové prírastky v ZOO

Zoologická záhrada v Bratislave má nový prírastok v podobe leva juhoafrického. Samec menom Samba pricestoval z domovskej zoo v českom Hodoníne, kde strávil 11 rokov. V súčasnosti sa adaptuje na nový domov, následne príde na rad zoznamovanie sa so samicou. Samotný prevoz prebehol bezproblémovo. Keďže lev spolupracoval, nepotreboval ani uspatie a do svojho nového priestoru vybehol veľmi čulo.

Nový prírastok majú aj v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Ide o dvojročnú antilopu kudu veľkého. Samica pricestovala do Bojníc z nemeckej zoo Heidelberg. Dostala meno Lamina.

Bratislavskí dobrovoľníci doučujú deti, ktoré žijú len s jedným rodičom

Bratislavské dobrovoľnícke centrum (BDC) rozbieha od marca do júna projekt doučovania detí, ktoré pochádzajú z rodín s jedným rodičom. Nadviazaním spolupráce s neziskovou organizáciou Jeden rodič chce reagovať na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu, najčastejšie matiek, ktoré tvoria väčšiu časť “jednorodičov” na Slovensku. Program má podľa organizácie potenciál rozšíriť sa aj do ostatných krajov Slovenska.

Lokalitu Dreveník neďaleko Spišského hradu vyčistili od odpadkov

Časť lokality Dreveník neďaleko Spišského hradu, ktorá patrí pod Správu Národného parku (NP) Slovenský raj, nedávno ochranári vyčistili od odpadkov. Riaditeľ Správy NP Tomáš Dražil v tejto súvislosti upozornil, že už dlhé roky tam pri ochrane prírody bojujú s viacerými problémami. Lokalita je pritom vzácna z botanického i geologického hľadiska, nachádza sa tu najrozsiahlejšie nálezisko travertínov na Slovensku a mnoho botanických rarít.

V Žiline zrekonštruovali takmer 60-ročnú školskú telocvičňu

Takmer 60-ročnú telocvičňu Základnej školy Jarná v Žiline zrekonštruovali. Budova bola dovtedy v takmer pôvodnom stave, pretože postupná modernizácia školy sa priestorov na výučbu telesnej a športovej výchovy dotýkala len okrajovo. Mesto teraz zabezpečilo opravu celého interiéru. Telocvičňa slúži najmä pre 370 žiakov školy, v popoludňajších hodinách sa však priestory využívajú aj na voľnočasové aktivity školákov a na prenájom pre športujúcu verejnosť. Tá ho využíva najmä na volejbal, basketbal a florbal. Škola plánuje v stavebných opravách pokračovať.