Poprad Spoločnosť

Dobré správy z Tatier. Stretnutí ľudí s medveďmi je čoraz menej, osvedčili sa aj špeciálne kontajnere

Medvede dlhodobo navštevujú tatranské dediny.

BRATISLAVA – Stojiská na odpad zabezpečené proti medveďom sa v Tatrách osvedčili a počet stretov človeka s medveďom hnedým na území Tatranského národného parku (TANAP) klesol. Vo vyhlásení to dnes konštatoval hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák. Zabezpečené kontajnerové stojiská pribudli v meste Vysoké Tatry, Štrbe či v obci Podkonice v Nízkych Tatrách. Envirorezort podporil ich budovanie sumou skoro 1,4 milióna eur.

Keďže na území TANAP-u sú stále aj nezabezpečené a pre medvede voľne prístupné kontajnery a koše na odpad, MŽP chce v budovaní zabezpečených stojísk pokračovať.

Komunálny odpad, najmä zvyšky jedál a obaly z potravín, sú hlavnou príčinou straty plachosti a návyku medveďa hnedého na neprirodzenú potravu. Podľa primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša sa situácia v Tatrách zlepšuje. „Počet stretov medveďov s človekom po vybudovaní staničiek klesol zhruba o 150. Staničky sa teda určitým spôsobom v meste osvedčili, potrebujeme ešte vybudovať zhruba 54 ďalších,“ uviedol Mokoš.

Správa TANAP-u zaznamenala prípady, keď sú v stojisku uzatvorené iba kontajnery na separovaný zber odpadu, no kontajnery so zmesovým komunálnym odpadom stoja nezabezpečené vedľa vybudovaných stojísk. „Do stojísk sú nezriedka umiestňované plastové vrecia s odpadom mimo košov. Vrecia sú opreté o mreže staničiek a ľahko prístupné pre medvede,“ konštatoval riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Kontajnery súkromných rekreačných zariadení sú podľa neho často len čiastočne zabezpečené alebo sú voľne prístupné pre medveďa. MŽP preto vyzvalo prevádzkovateľov rekreačných zariadení na dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu.

Územie Tatranského národného parku je prirodzeným domovom medveďa hnedého. Odborníci a ochranári zo Správy TANAP-u vykonávajú v meste Vysoké Tatry, ktoré svojim územím zasahuje do národného parku, pravidelne obhliadky či plašenia. V minulosti v prípade potreby poskytli aj elektrické ohradníky. Medveď hnedý je živočích celoročne chránený slovenskou aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo v odôvodnených prípadoch rozhoduje o povolení výnimky na odstrel. Každú žiadosť pritom posudzuje individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody SR.