Domáce Spoločnosť Prezidentské voľby Top

Dočkali sme sa. Slováci rozhodujú o budúcnosti prezidentského paláca

Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

BRATISLAVA – Prezidentské voľby idú do finále. Dnes rozhodujeme o tom, komu sa pootvoria dvere prezidentskom paláci do najbližších päť rokov. Slováci môžu svojim hlasom ovplyvniť budúcnosť aj smerovanie Slovenska. Ošiaľ v predvolebnej kampani tak nadobro skončil. V najbližších hodinách spoznáme mená dvoch kandidátov, ktorí si získali najširšiu dôveru voličov a o dva týždne zabojujú o kreslo hlavy štátu. Prvé kolo volieb na to totiž zrejme stačiť nebude.

 

Približne 4,45 milióna voličov dnes môže pristúpiť k urnám, aby si vybrali svojho prezidenta. Z nich 280-tisíc môže hlavu štátu voliť prvýkrát v živote a úplne prvé voľby to budú pre viac ako 17-tisíc prvovoličov. Až 5940 volebných miestností otvorí svoje brány od 7:00 do 22:00. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nedosiahne potrebnú väčšinu hlasov, o dva týždne sa uskutoční druhé kolo volieb. Tam postupujú dvaja kandidáti, ktorým voliči odovzdajú najväčší počet platných hlasov. Z nich bude za prezidenta zvolený ten, ktorý v druhom kole získa najväčší počet platných hlasov.

Priebežné výsledky z hlasovania bude zverejňovať štatistický úrad na internetových stránkach volbysr.sk a statistics.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené zajtra ihneď po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Pozor na lístky

Na hlasovacom lístku je 15 kandidátov a to aj s menami Józsefa Menyhárta a Roberta Mistríka, ktorí z tohto boja odstúpili. Lístky už totiž boli v tom čase vytlačené. Voliči túto informáciu nájdu aj za volebnou zástenou. O post hlavy štátu sa uchádza 13 kandidátov Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula. Rozhodovať teda môžu len o týchto kandidátoch. Hlasovací lístok so zakrúžkovaným číslom pre kandidáta, ktorý sa vzdal, bude neplatný.

 


Voliči za volebnou zástenou nájdu informáciu o kandidátoch, ktorí odstúpili. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Číslo kandidáta treba krúžkovať

Počas volieb musí byť občan pozorný. Hlasovať za svojho favorita je nutné zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom. Dôležité je vyznačenie iba jedného kandidáta. Lístok so zakrúžkovanými poradovými číslami viacerých kandidátov bude neplatný. Ak sa občan pri hlasovaní pomýli, nemal by nič škrtať, ale vypýtať si nový hlasovací lístok. Nesmie ani krúžkovať celé meno s adresou a podobne. Zle označený lístok je potrebné dať do špeciálnej schránky na nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky. Inak hrozí pokuta 33 eur. Volič hlasuje tajne za plentou či volebnou zástenou.

Volieb sa môže zúčastniť každý občan Slovenska, ktorý v deň volieb dosiahne minimálne 18 rokov a zdržiava sa na území Slovenska. Hlasovať o budúcom prezidentovi poštou zo zahraničia sa nedá. Voliť pritom môžu občania s trvalým pobytom, ako aj občania bez trvalého pobytu na Slovensku, ak vo volebnej miestnosti predložia platný pas. Voliči s trvalým pobytom na Slovensku môžu využiť možnosť hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti. K tomu je potrebný vybavený hlasovací preukaz. Počas volieb sa myslí aj na chorých a väzňov. Aj oni budú môcť dať hlas svojmu favoritovi na prezidenta. O práve a podmienkach ich hlasovania sme informovali.

 

Hlasovať za svojho favorita treba zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom. Zdroj: Glob.sk

Pomoc pre voličov

Pre voličov je tradične pripravená infolinka, kde na prípadné otázky odpovedia pracovníci rezortu vnútra – 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312. Je k dispozícii od 7:30 do 22:00. Okrem iného počas volieb polícia zvýši aj počet hliadok. Dôvodom je zabezpečenie pokojného priebehu volieb. Na svojej sociálnej sieti polícia uvádza, ,,akékoľvek poznatky, ktoré môžu smerovať k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu volieb je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na bezplatné telefónne číslo 158‘‘.

 

Galéria
Kandidát Béla Bugár. Zdroj: most-híd.sk
Kandidátka Zuzana Čaputová. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Martin Daňo. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Kandidát Štefan Harabin. Zdroj: Glob.sk
Kandidát Eduard Chmelár. Zdroj: TASR / Marko Erd
Kandidát Marian Kotleba. Zdroj: SITA / Jakub Julény
Kandidát Milan Krajniak. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Zdroj: František Mikloško
Kandidát Maroš Šefčovič. Zdroj: Glob.sk
Kandidát Róbert Švec. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Kandidátka Bohumila Tauchmannová. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Kandidát Juraj Zábojník. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Kandidát Ivan Zuzula. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
navigate_before
navigate_next