Spoločnosť Zahraničná Zahraničné Ekonomika

Dodávateľ trupov lietadiel Boeing Max navrhuje zamestnancom odchod za odstupné

Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Blížiace sa zastavenie výroby strojov Boeing 737 Max poškodzuje kľúčového dodávateľa tohto amerického výrobcu lietadiel. Spoločnosť Spirit AeroSystems Holdings navrhla zamestnancom, aby súhlasili s dobrovoľným odchodom za odstupné. Firma Spirit prerušila produkciu trupov lietadiel a ďalších dielcov pre stroj Max ešte 1. januára po tom, ako ju Boeing požiadal o zastavenie dodávok.

 

Ponuku na dobrovoľný odchod za odstupné zamestnancom spoločnosti Spirit predložil generálny riaditeľ Tom Gentile. Uviedol pritom, že firma pravdepodobne bude musieť rozhodnúť o znížení počtu pracovníkov “v najbližších dňoch a týždňoch”. Gentile nepovedal, v akom rozsahu chce firma počet zamestnancov zredukovať. Spirit má približne 17 tis. pracovníkov, vrátane 15 tis. v USA.

Boeing predpokladá, že výrobu strojov Max dočasne zastaví. Tieto stroje sú uzemnené už takmer 10 mesiacov po dvoch nehodách, pri ktorých zomrelo 346 ľudí. Firma však uviedla, že neplánuje prepúšťanie. Boeing konštatoval, že časť zo zhruba 3 tis. pracovníkov, ktorých sa dotýkajú problémy stroja Max, bude preložená na výrobu lietadiel 777 a 787.