Domáca Politika Spoločnosť Domáce Ekonomika

Dofinancovanie zdravotníctva možno nebude ani vo výške 100 miliónov eur, uviedol minister financií

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Dofinancovanie zdravotníctva možno nebude ani vo výške 100 mil. eur, informoval o tom v stredu po zasadnutí vlády minister financií Ladislav Kamenický. ,,Všetko je otázka aj dohody, potrebujem sa s ministerkou zdravotníctva dohodnúť tak, aby toto druhé dofinancovanie bolo posledné v tomto volebnom období,” konštatoval Kamenický. Minister ďalej uviedol, že sa potrebuje ešte stretnúť so svojím tímom aj s tímom ministerstva zdravotníctva ešte v priebehu tohto týždňa. Rokovaniami sleduje, aby sa téma zdravotníctva uzavrela a neotvárala do najbližších volieb.

 

Ako informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, spolu s ministrom financií vnímajú potrebu dofinacovať rezort, otázne je, akou sumou to bude. ,,Nebude to 150 mil. eur, ktoré boli požadované v Memorande, lebo som nedostala odpoveď, na základe čoho vznikla tá suma,” povedala Andrea Kalavská. Konečná suma sa určí na základe dát od oboch ministerstiev. Ako Kalavská uviedla, rezort zdravotníctva má vlastné analýzy, ktoré sa zakladajú na podkladoch od poskytovateľov a poisťovní, ktoré si potom vymieňajú s ministerstvom financií.

O potrebe dofinancovania zdravotníctva oba rezorty vedia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Keby zdravotníctvo dokázalo ušetriť tak, ako o tom hovorila revízia výdavkov, tieto peniaze by rezort podľa Kamenického nepotreboval. ,,Revízia hovorila, že je tam potenciál ušetriť niekde na úrovni 300 až 400 miliónov, “ informoval minister financií. Kalavská uviedla, že v rezorte sa snažia maximálne efektívne využívať verejné zdroje a šetriť toľko, koľko sa dá. ,,Plníme si svoje záväzky, ktoré máme v rámci efektívnosti a šetrenia, takže si myslím, že v tomto nie je problém,” konštatovala šéfka rezortu. O zvýšenie efektivity sa podľa nej snažia aj tým, že podpisujú revíziu a snažia sa, aby aj verejné obstarávania a výberové konania boli maximálne efektívne a transparentné. ,,Tam je priestor na šetrenie, ale nemôže odo mňa niekto chcieť, aby to bolo na úkor zdravia a komfortu pacientov. Možno aj preto, že dokážeme deklarovať najlepšiu vôľu aj výsledky v rámci efektivity, sú rokovania s ministrom financií konštruktívne a je tam dohoda, že nás dofinancuje.” dodala Kalavská.

Keby zdravotníctvo dokázalo ušetriť tak, ako o tom hovorila revízia výdavkov, tieto peniaze by rezort podľa Kamenického nepotreboval. Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

Zástupcovia zdravotných poisťovní, poskytovateľov a pacientskych organizácií žiadajú dofinancovať sektor sumou 150 miliónov eur. Vyplýva to z Memoranda k potrebe dofinancovania zdravotníctva, ktoré odovzdali predsedovi Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefanovi Zelníkovi. ,,Žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Vládu SR a Národnú radu SR o bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva vo výške 150 miliónov eur za účelom zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v roku 2019,” uvádzajú organizácie v memorande.