Politika Domáce Top

Dohoda na ústavných sudcoch stále neexistuje. Smer má v rukách tromf

Ústavný súd ostane vo februári bez deviatich sudcov. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Ústavných sudcov bude voliť parlament zrejme po starom. Dohoda na politickej scéne sa ani zďaleka nečrtá. Ústavný zákon, ktorý má zásadným spôsobom upraviť výber ústavných sudcov, v parlamente pravdepodobne neprejde. Koalícia nenašla potrebných 90 hlasov. Na zmene zákona pritom minister spravodlivosti pracuje od svojho nástupu.

 

Vo februári budúceho roka končí funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu. Ten ich má dokopy 13, vo funkcii teda zostanú štyria. V prípade, že by parlament nedokázal dovtedy navoliť potrebný počet sudcov – zo zákona dvojnásobný počet – nastane problém. Prezident Andrej Kiska totiž potrebuje od poslancov na stôl 18 mien, z ktorých vyberie deväť. Naposledy to hlave štátu trvalo viac ako rok. Z kandidátov, ktorých mu Národná rada ponúkla, odmietol vybrať potrebný počet, pretože sa mu nepozdávali kvality zvolených osôb. Ústavný súd mu napokon prikázal sudcov vymenovať. Kiska si tak v decembri minulého roku vybral tri mená a urobil z nich ústavných sudcov.

Situácia vyprovokovala koalíciu k činu a minister spravodlivosti pripravil novelu ústavného zákona, ktorá by zmenila spôsob a podmienky výberu sudcov Ústavného súdu. Podľa Gábora Gála by sa mal po novom skvalitniť celý proces výberu kandidátov. Dôraz by sa mal klásť na právnickú praxu, ale aj bezúhonnosť a morálne zásady. Zvýšiť by sa mal aj odchod do dôchodku sudcov – zo súčasných 65 rokov na 70. Pôvodne sa mala posunúť aj hranica minimálneho veku sudcu na 45 rokov, napokon však Gál ustúpil odbornej debate a ostať by malo pôvodných 40 rokov.

Minister spravodlivosti rokoval o svojom návrhu s prezidentom. Podporu naň v parlamente nezískal. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Jeho zákon však napriek rozhovorom, rokovaniam, stretnutiam s prezidentom, nemá podporu širokej politickej scény. Koalícia 90 hlasov nemá, opozícia návrh odmieta podporiť. O Ústavnom súde pritom budú debatovať poslanci zrejme už dnes. Je však viac než isté, že vládny návrh plénom neprejde.

Opozícia predloží v rozprave niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré už avízovala. So zmenami má podľa informácií Glob.sk prísť aj vládny Smer-SD. Ten sa už pokúsil presadiť to, aby sa sudcovia volili ústavnou väčšinou a následne by ich už nemusel vyberať prezident. Stretlo sa to však s veľkým odporom na oboch stranách. Dnes by mali prísť s ďalšou novinkou. Do zákona by chceli dostať pravidlo, aby o sudcovi, ktorý získa pri voľbe až 90 hlasov, už nerozhodoval prezident, ale šiel na Ústavný súd automaticky. Tých, ktorí by to nedokázali splniť by putovali na prezidentský stôl aj naďalej vo dvojičkách, z ktorých bude musieť hlava štátu vybrať jedného. Dá sa však predpokladať, že ani týmto koalícia potrebnú podporu nezíska.

Ak sa parlament nedokázal dohodnúť na zmene zákona, je otázne, ako zvládne do februára urobiť dohodu na 18 menách. Bez toho prezident nemôže vybrať nových sudcov a Ústavný súd sa stane nefunkčným, čo povedie k ústavnej kríze.

Parlament musí do februára zvoliť 18 sudcov. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher