Politika Domáce Top

Kmotrík chce štadión predať štátu. Za oveľa viac, ako sa pôvodne dohodlo

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA –  Štát je ochotný Kmotríkovi za Národný futbalový štadión zaplatiť viac, ako sa  s ním pôvodne dohodol. Na svojom dnešnom zasadnutí o tom rozhodol vládny kabinet na čele s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Ministerstvo školstva totiž uznalo, že vyššie náklady, ktoré súkromný investor uviedol, sú oprávnené. Namiesto zhruba 75 miliónov eur tak za vynovené Tehelné pole zaplatíme takmer 98,5 milióna eur. Štát sa totiž už dávnejšie zaviazal, že ak Kmotrík prejaví záujem štadión predať, tak ho kúpime. A to sa teraz stalo. 

 

Príbeh najmodernejšieho futbalového stánku na Slovensku sa začal písať v roku 2013, kedy bolo medzi štátom a súkromným investorom v podobe spoločnosti NFŠ, a.s. podpísané memorandum o jeho výstavbe a prevádzke. Akcionárom firmy je ŠK Slovan Bratislava. Na čele predstavenstva spoločnosti je Pavel Komorník a členom dozornej rady Ivan Kmotrík starší.

Ešte v tom istom roku bola kmotríkovcom oficiálne prisľúbená dotácia vo výške 27,2 miliónov eur. Súkromný investor a ministertsvo školstva sa zároveň dohodli, že ak sa Kmotrík rozhodne štadión po jeho dokončení predať, štát ho odkúpi. Podmienkou však bolo, aby celková suma nepresiahla 75,2 miliónov eur bez DPH. Od kúpnej ceny mala byť zároveň odpočítaná spomínaná štátna dotácia.

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Suma postupne rástla

S napredujúcou výstavbou bolo však čoraz viac jasnejšie, že vtesnať sa do dopredu dohodnutej sumy bude problém. To, že finálne náklady budú vyššie, pripúšťal ešte pred dokončením štadióna aj Ivan Kmotrík straší. Koncom roka 2018 hovoril o sume vyššej „možno o sedem, možno o dvanásť miliónov.“ 

Prešlo však viac ako pol roka a suma sa opäť menila. A opäť smerom nahor. Firma Strabag, ktorá štadión stavala, hovorila najskôr o 24 až 25 miliónovom predražení. Neskôr to bolo až 30 miliónov eur. To, že cena štadióna išla nahor, malo mať vraj objektívne príčiny – a to vo zvýšenej cene ocele, betónu či ľudských zdrojov.

Ministerstvo školstva však začalo oprávnenosť týchto nákladov posudzovať. Po niekoľkých mesiacoch oznámilo, že Kmotrík môže pýtať za štadión viac opodstatnene. Náklady na výstavbu boli audítorskou firmou verifikované na 98,447 milióna eur. “Uvedené by predstavovalo zvýšenie kúpnej ceny o 23,247 milióna eur. Po zarátaní príjmu štátu z dlhodobého prenájmu parkovacích miest vo výške 6,25 milióna eur by zvýšenie nároku na verejné financie predstavovalo 16,997 milióna eur,” uviedol rezort.

O tom, či štát zaplatí Kmotríkovi za štadión nakoniec viac, ako bolo pôvodne zazmluvnené, však musela rohodnúť vláda. Urobila tak dnes. Návrh z dielne ministerstva školstva schválila s pripomienkami. “Keďže si staviteľ uplatnil opciu a štát sa v tejto opcii zaviazal, že je povinný v prípade takejto požiadavky NFŠ odkúpiť, vláda sa dnes oboznámila s materiálom o záveroch monitorovacieho výboru, ktorý od začiatku celú stavbu monitoroval,” povedal premiér Peter Pellegrini. Odsúhlasenie navýšenia kúpnej ceny vládou musí byť však ešte preverené Európskou komisiou a verifikované Protimonopolným úradom. Proces musí z pohľadu zákona skontrolovať aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Kmotrík pýtal ešte viac 

Spoločnosť NFŠ, a.s. pritom pôvodne pýtala od štátu ešte viac. V októbri minulého roka oznámili, že si zamýšľajú uplatniť opciu. Následne v decembri poslali ministerstvu školstva kalkuláciu vo výške viac ako 118,5 milióna eur. Suma bola o viac ako 43 miliónov vyššia oproti tomu, čo sa píše v zmluve z roku 2016. Rezort proti tomu však namietal a monitorovaciemu výboru predložil spomínanú audítorskú správu, ktorá bola výsledkom niekoľkomesačného posudzovania oprávnenosti nákladov. Tá zvýšené náklady uznala, avšak “iba”o necelých 98,5 milióna eur.

Galéria:

Pohľad na zaplnené tribúny počas zápasu 21. kola futbalovej Fortunaligy ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava na novom Tehelnom poli v Bratislave 3. marca 2019. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer