Dohodu o brexite bude ako posledný schvaľovať Európsky parlament

BRUSEL – Piatkový podpis dohody o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom otvoril cestu pre jej schválenie v Európskom parlamente (EP), poslednej inštitúcii, ktorá sa k nej vyjadrí.

 

Poslanci budú o dohode hlasovať 29. januára v rámci miniplenárneho zasadnutia EP v Bruseli. O deň neskôr diplomati z členských štátov EÚ tento postup už len písomne potvrdia.

Členovia Výboru EP pre ústavné záležitosti vo štvrtok večer veľkou väčšinou hlasov (23 za, tri proti) odporučili ratifikovať dohodu na stredajšom plenárnom zasadnutí.

„Veci sa nevyhnutne zmenia, ale naše priateľstvo zostane. Začneme novú kapitolu ako partneri a spojenci,“ uviedol Charles Michel po podpise zmluvy na svojom účte na Twitteri „Chceme túto novú stránku napísať spolu!“ dodal.

Pri podpise zmluvy o brexite v sídle Európskej komisie bol prítomný aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Bude to on, kto počas prechodného obdobia do konca tohto roka povedie rokovania s britskou stranou o podobe budúcich vzťahov medzi Úniou a Britániou. Spojené kráľovstvo bude počas tohto obdobia aj naďalej uplatňovať nariadenia EÚ, avšak už bez možnosti ovplyvňovať rozhodnutia Únie.

Dohoda podpísaná von der Leyenovou a Michelom bude zaslaná do Londýna, aby ju v mene britskej vlády parafoval premiér Boris Johnson. Kráľovná Alžbeta II. vo štvrtok vyjadrila súhlas s textom upravujúcim podmienky ukončenia 47-ročného členstva Británie v EÚ a ešte predtým, v stredu večer, bol text dohody prijatý aj hornou komorou britského parlamentu.

Viac o téme: Brexit, Charles Michel, dohoda o vystúpení z EÚ, Europarlament, Európska únia, Európsky parlament, hlasovanie, Spojené kráľovstvo, Ursula von der Leyenová, Veľká Británia

Súvisiace články