Domáce Kauzy

Dokazovanie v disciplinárnom konaní s Trnkom je ukončené

Dobroslav Trnka. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Dokazovanie v rámci disciplinárneho stíhania bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku je ukončené. Predseda 3. disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR Attila Izsák ústne pojednávanie v utorok prerušil na zatiaľ neznámy čas.

 

Advokátka Trnku predtým navrhla prečítať časti správy Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) ako listinné dôkazy. Tie však nebolo možné komisii predložiť zo zákonných dôvodov. Dôvodom testovania pravdovravnosti bolo zistiť, či nariadil Jozefa M. v roku 2004 prepustiť z väzby v rozpore so zákonom.

Podľa slov advokátky Trnka uviedol, že Jozef M. nebol prepustený z väzby v rozpore so zákonom, ale preto, že pominuli dôvody väzby. Trnku testovali za použitia systému počítačového polygrafu, kde mu boli položené dve otázky. Na obidve odpovedal záporne. Po celkovej analýze grafov bolo zistené, že “testovaný subjekt” bol podľa experta NBÚ pravdovravný.

Prokurátor, ktorý dozoruje disciplinárne konanie voči Trnkovi, argumentoval, že polygraf nie je dôkazom, ktorý by vyvinil páchateľa.