Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Fiasko a šok pri ankete Športovec roka. Najlepší na pódiu v Bratislave chýbali

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje so svojím tímom v zimnom stredisku Soldeu v Andorre. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Športovec roka, anketa, ktorá je na Slovensku najhonosnejšia, najsledovanejšia, ale aj najkontroverznejšia. Napriek všetkému má od roku 1993 svoje miesto pri bilancovaní športových úspechov jednotlivcov aj kolektívov.

 

Vzhľadom na to, v akom stave je slovenský šport, a ako jeho úroveň z roka na rok padá, je obdivuhodné, že dokážeme ešte v niektorých športoch a disciplínach držať krok so svetovou konkurenciou. Aj keď v poslednej dekáde to vôbec nie je zásluha prepracovaného štátneho systému, školy a tréningových centier. Práve naopak, slovenský šport je odkázaný na fanatizmus rodičov či trénerov, ktorí do svojich detí a zverencov investujú čas, peniaze, osobný aj rodinný život. Alebo je to tvrdohlavá životná cesta a odhodlanie ľudí, ktorí sa vybrali svojou vlastnou cestou. Petra Vlhová, Ján Volko, Peter Sagan či Zdeno Chára sú typickým príkladom individualizmu a nie systému. Alebo nám zhoda okolností a konkurencia pripravili polodrahokam, ktorý u nás rozkvitol do krásy. Ako v prípade Anastasie Kuzminovej.

Slovenský cyklista Peter Sagan siedmykrát vyhral bodovaciu súťaž a zelený dres na Tour de France. Zdroj: TASR / AP

Športovec roka 2019 ponúkol v elitnej spoločnosti najlepších desiatich výrazné osobnosti, ale najväčšími favoritmi na korunu kráľa či kráľovnej slovenského športu boli Vlhová, Sagan a Kuzminová. Spoločnosť im robili Danka Barteková, Matej Beňuš, Paulína Fialková, Zdeno Chára, Filip Polášek, Milan Škriniar a Ján Volko. Sagan a Kuzminová mohli triumfovať po štvrtýkrát, čím by sa vyrovnali vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi na druhej priečke historického poradia. Rekordérkou je niekdajšia plavkyňa Martina Moravcová so šiestimi víťazstvami. Pre Vlhovú a spol. by to boli premiérove víťazstvá. Kým v kategórii jednotlivcov bola poriadne nabitá konkurencia, medzi kolektívami je to každý rok veľká bieda. Jednoducho tu sme poriadne zaspali. Aký systém, také výsledky. Alebo bez peňazí, niet poriadnej muziky.

Petra Vlhová, majsterka sveta v obrovskom slalome. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Žiaden tím či družstvo sa už pekne dlho nedostalo na letnú olympiádu. Hovoriť o zimných športoch je zasa ako baviť sa so snehuliakom na Sahare. Aj preto medzi najlepšou trojkou boli v tohtoročnej ankete hokejbalisti Slovenska, singlkanoisti v zložení Martikán, Alexander Slafkovský a Beňuš, či štvorkajak na 500 metrov s členmi Samuelom Balážom, Erikom Vlčekom, Csabom Zalkom a Adamom Botekom. Je zároveň paradoxné, že anketa Športovec roka je anketou športových novinárov, ktorí by celej ankete mali dať punc odbornosti a kvality. No tých v tomto ročníku hlasovalo najmenej od roku 2005. Úpadok, degradácia, nezáujem?

Slovenské biatlonistky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková. Zdroj: TASR / AP

V každom prípade aj tentokrát bola anketa ochudobnená o prítomnosť najlepších. Z elitnej desiatky neboli v Bratislave hneď piati. Peter Sagan mal tréningové povinnosti, Petra Vlhová lieta po Európe na pretekoch Svetového pohára. To isté Paulína Fialková. Zdeno Chára je lídrom Bostonu v NHL, Milan Škriniar ešte hrá ligu v milánskom Interi v talianskej Sérii A. Nie je to dobrá reklama ankety a jej organizátorov. Ceny sa majú a musia odovzdávať víťazom a najlepším, inak anketa nemá zmysel a význam. To ju môžete pokojne robiť aj cez internet a oznámiť výsledky mailom. Ide tu o dôstojnosť, honor, reputáciu pre laureátov aj organizátorov. Je to nielen o termíne ankety, ale aj o jej postavení a rešpekte medzi športovcami. A načasovaní. V dnešnej dobe sa dá ľudovo povedané cestovať v čase a byť všade – keď sa chce a môže… Musí a má to byť reprezentatívna akcia so všetkým, čo k tomu patrí. Ale nie je.

Slovenský šprintér Ján Volko zvíťazíl vo finále šprintu na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v atletike v Glasgowe. Zdroj: TASR / AP

Nuž a aké boli napokon výsledky ankety? Najlepším kolektívom Slovenska za rok 2019 sa stali vodní slalomári 3xC1, druhí skončili hokejbalisti a tretí štvorkajak na 500 metrov. Medzi jednotlivcami bolo poradie v prvej trojke očakávané. Najlepším športovcom Slovenska je Petra Vlhová, pred Anastaziou Kuzminovou a Petrom Saganom. Do Siene slávy uviedli bývalého skvelého československého bežca – atletickú legendu Jozefa Plachého. Divácku cenu v kategórii olympijský šport získala Petra Vlhová. V kategórii neolympijský šport to bol Atilla Végh.

Kapitán Bostonu Bruins, slovenský hokejista Zdeno Chára, začína v NHL už svoju rekordnú 21. sezónu. Zdroj: TASR / AP

Hlasy laureátov

“Je to pre nás veľká pocta za to, čo sme dosiahli. Konzultovali sme to s Petrou, aj so synom a manželkou Zuzkou, je to pekné. Myslím si, že sme dosiahli strašne veľa, nepočítal som, že budeme na prvom mieste, predsa, sú tu Peter Sagan a Anastasia Kuzminová. Peťa urobila kus roboty a dosiahla pekné výsledky,” povedal otec Igor Vlha.

“Určite je to poslednýkrát, keďže moja kariéra sa skončila. Je to pocit, že všetko v živote sa raz začína a má svoj čas, keď sa to skončí. Ako športovkyni mi to bude ľúto, ale možno raz prídem znova a budem odovzdávať cenu ďalším úspešným športovcom. Peťka si to zaslúži, na jej výkony som ja nemala. Rovnako ako ona aj ja som mala viac disciplín na majstrovstvách sveta, ale nebolo to súťaženie na diaľku, v mojom prípade to bol boj samej so sebou. Bolo to moje maximum a pre mňa zlatá bodka v mojej športovej kariére,” dodala Kuzminová.

“Naozaj si to veľmi vážim, byť medzi desiatimi najlepšími športovcami na Slovensku je veľká česť. Som rád nielen za seba, ale za celý môj tím a všetkých ľudí, ktorí mi k tomu prispeli, podporujú ma a fandia mi. Myslím si, že je to ocenenie aj pre nich,” vyznal sa Ján Volko.

“Nie jednou nohou, ale celým telom som bol v športovom dôchodku. Ani minútu som neuvažoval, že by som sa vrátil. To, že teraz môžem byť v top desiatke Športovca roka, je niečo neuveriteľné. Je ťažko predstaviteľné, že deblista v tenise by sa mohol dostať do top10. Nikdy som o tom nesníval, o to viac si to človek váži a užíva,” neskrýval radosť Polášek.

“Je to zadosťučinenie. Trvalo nám desať rokov, kým sme získali ocenenie pre najlepší kolektív roka na Slovensku. Milo ma to prekvapilo a potešilo. Som rád, že to široká športový verejnosť začala vnímať. Naše úspechy sú unikátne,” zdôraznil Slafkovský.

“Som rád, že som sa toho dočkal v sedemdesiatke. Budem medzi slovenskými športovcami, ktorí boli úspešní na olympijských hrách či majstrovstvách sveta. Mal som dlhú osemnásťročnú kariéru, bol som na štyroch OH, trinástich majstrovstvách Európy, získal som päť medailí. Mal som dvoch výborných trénerov a trinásť rokov som bol vo svetovej špičke v kráľovských disciplínach atletiky,” uviedol Plachý na margo svojich úspechov.

Športovec roka

1.miesto Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie), 2. miesto Anastázia Kuzminová (biatlon), 3. miesto Peter Sagan (cyklistika), 4. miesto Ján Volko (atletika), 5. miesto Zdeno Chára (hokej), 6. miesto Filip Polášek (tenis), 7. miesto Paulína Fialková (biatlon), 8. miesto Danka Barteková (streľba), 9. miesto Matej Beňuš (vodný slalom), 10. miesto Milan Škriniar (futbal)

Poradie na ďalších miestach: 11. Henrieta Farkašová (paralyžovanie), 12. Peter Gelle (rýchlostná kanoistika), 13. Jozef Metelka (paracyklistika), 14. Tomáš Tatar (hokej), 15. Veronika Vadovičová (parastreľba), 16. Martin Vaculík (motorizmus), 17. Alexander Slafkovský (vodný slalom), 18. Andrej Csemez (box), 19. Viktória Kužmová (tenis), 20. Hubert-Andrzej Olejnik (športová streľba)

Kolektívy

1. miesto singlkanoisti Martikán, Slafkovský a Beňuš, 2. miesto hokejbalisti Slovenska, 3. miesto štvorkajak na 500 metrov Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalko a Adam Botek.

Poradie na ďalších miestach: 4. futbalisti ŠK Slovan Bratislava, 5. volejbalistky Slovenska, 6. biatlonová štafeta žien na 4×6 km