Zahraničné Politika Top

Dokument odhalil pravdu. Toto sa bude diať v Británii v prípade tvrdého brexitu

Boris Johnson chce dodržať termín brexitu. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Chaos okolo brexitu vstúpil do ďalšej fázy. Britský premiér Boris Johnson má čas do 31. októbra, aby vyviedol svoju krajinu z Európskej únie (EÚ). On sám nevylučuje ani odchod bez dohody. Lenže parlament mu teraz urobil škrt cez plány.

 

Na nátlak britského parlamentu zverejnila britská vláda interný dokument pre prípad tvrdého brexitu. Až v stredu oficiálne zverejnený tzv. “Yellowhammer” sa dostal do médií už minulý mesiac. Obsahuje prognózy o tom, čo sa môže stať v prípade neriadeného vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. O rozruch sa ale postaral fakt, že názov dokumentu bol zmenený.

Novinárke Sunday Times Rosamunde Urwinovej sa už pred pár týždňami dostal do rúk rovnaký dokument s názvom “Základný scenár”, ako uviedla na Twitteri. Lenže dokument zverejnený vládou v stredu večer už mal titul “Predpoklady plánovania pre najhorší prípad”.

Zmenený nadpis by mohol potvrdzovať domnienky opozície, že vláda potenciálne následky tvrdého brexitu 31. októbra zľahčuje. “Operation Yellowhammer” je kódové označenie pre plánovanie tvrdého brexitu britskou vládou.

Nie všetci sú fanúšikmi politiky Borisa Johnsona. Zdroj: SITA/AP

Šesťstránkový dokument varuje okrem iného aj pred protestmi a narušením verejného poriadku, ktorý by vyžadoval rozsiahly zásah polície. Okrem toho by z dôvodu dlhej čakacej doby v prístave Dover mohlo dôjsť k problémom so zásobovaním liekmi. V dôsledku toho by mohli vypuknúť choroby u zvierat, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť aj zdravie ľudí.

Nárast cien paliva

Niektoré druhy potravín sa môžu stať nedostatkovými. Týka sa to napríklad dodávok čerstvých potravín a tiež problémov s ich distribúciou . Najviac to postihne poľnohospodársky sektor. I keď by to neviedlo k všeobecnému nedostatku potravín, ich dostupnosť a celkový výber by sa mohol znížiť. Tento stav by mohol ešte zhoršiť fakt, že si kvôli obavám z nedostatku produktov budú robiť ľudia veľké zásoby. 

V niektorých častiach sa môže vyskytnúť nedostatok paliva a zvýšenie jeho cien. Podobne by mohla stúpnuť aj cena elektriny. Všetky tieto zvýšenia cien by najviac zasiahli osoby s nízkym príjmom. 

Tvrdý brexit by sa výrazne dotkol aj Gibraltáru, kde by mohla byť zavedená kontrola na hraniciach. Okrem toho sa dá očakávať spor s európskymi rybármi v britských vodách. Až 282 lodí by mohlo loviť nelegálne.  

Zverejnením dokumentu však britská vláda ani zďaleka nesplnila požiadavky britského parlamentu. Ten od nej v pondelok tesne pred vynútenou prestávkou požadoval zverejnenie všetkých dokladov súvisiacich s plánovaním tvrdého brexitu. Okrem toho žiadali zverejniť úplnú korešpondenciu, vrátane e-mailov a krátkych textových správ, dôležitých vládnych úradníkov a poradcov.

Minister Michael Gove túto požiadavku označil za “nevhodnú a neprimeranú”. Vláda podľa neho musí chrániť súkromie svojich zamestnancov.

Mnohí Briti sú nespokojní s politikou premiéra Borisa Johnsona. Zdroj: SITA/AP