Regióny Vranov nad Topľou

Domaša bola zahltená odpadom. Pomohli aktivisti

Odpadu bolo podľa jeho slov menej, za čo môže aj táto ich každoročná aktivita. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

VRANOV NAD TOPĽOU – Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši približne 35 vriec odpadu, ale aj 15 kusov pneumatík. Na víkendovej akcii sa ich zúčastnilo okolo 50. Pre TASR to uviedol Ľubomír Šípoš, člen občianskeho združenia (OZ) Vranovské vydry, ktoré realizuje čistenie brehov tejto vodnej nádrže.

 

Odpadu bolo podľa jeho slov menej, za čo môže aj táto ich každoročná aktivita. „Ľudia si uvedomujú, že prírodu treba chrániť,“ skonštatoval. Hladina nádrže je v tomto období nízka, ukázali sa preto aj skryté odpadky. „Hlavne tie pneumatiky,“ podotkol. Brehy čistili v lokalitách Eva a Monika, v rekreačnej oblasti Dobrá tieto práce zabezpečuje obec.

Občianske združenie organizuje okrem športových aj kultúrne podujatia. Pre takúto environmentálnu iniciatívu sa podľa jeho predsedu Rastislava Košalka pred rokmi rozhodli preto, lebo ju pozorovali aj pri iných nádržiach, kde sa ľudia dokázali spojiť a vyčistiť ich. Akcia bola zároveň ukončením otužileckej sezóny, členovia OZ Vranovské vydry sa poslednýkrát vykúpali v studenej Domaši.

Ako o tom TASR informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, aktuálny stav vody v nádrži Veľká Domaša je na úrovni 155,55 metra nad morom, čo predstavuje 48-percentnú naplnenosť zásobného priestoru. „Hydrologický stav na začiatku rekreačnej sezóny závisí od aktuálneho vývoja hydrologickej situácie. Od stredy (10. 4.) sa predpokladajú zrážky v danom regióne, ktoré by mohli hydrologicky nadlepšiť hladinu vodnej stavby Veľká Domaša,“ doplnil.