Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Domové hádky na dennom poriadku. Keď sa k tomu pridajú blázniví susedia, hotová katastrofa

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Ani na Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre sa neusmialo šťastie. Takisto ako ostatné divadlá, muselo zatvoriť svoje brány. Nariadenia Úradu verejného zdravotníctva totiž hovorili jasne – rušia sa všetky podujatia. Vďaka výnimke sa ale predsa len niekto do divadla dostane. Umelci, ktorí práve začali s čítacími skúškami k pripravovanej premiére inscenácie – Vlastníci.

 

Umelecký tím aj napriek zatvorenému divadlu, tvorí ďalej. A zrejme s radosťou. Pripravujú novú inscenáciu českého autora Jiřího Havelku – Vlastníci. „Tešíme sa, že sme začali skúšať, lebo jednak je táto hra celkom vtipná záležitosť a potom sa nám aj uľavilo, že i keď pandemické opatrenia zrušili predstavenia, môžeme aspoň chodiť do práce a skúšať,” povedal režisér inscenácie Matúš Bachynec. Chýbať nebudú komické postavy a absurdné situácie, pri ktorých sa diváci neubránia smiechu.

Autor hru napísal na základe svojich skúseností s domovými schôdzami. A prečo práve táto hra v DAB? Téma a postavy sú prenosné do hociktorej postsocialistickej krajiny. Mnohí diváci sa v hre nájdu aj dnes a s dôvtipom skonštatujú: „presne ako v našom dome. ,,Námet hry vychádza z domových schôdzí, ktoré všetci dobre poznáme a ktoré nikto normálny nemá rád, pretože sa tam vždy všetci pohádajú. Každý si tam háji svoje záujmy a vyvracia tie susedove. To je vlastne aj alfa a omega Vlastníkov, pretože divák sa môže konfrontovať s charaktermi, ktoré sa zrkadlia v ňom, alebo v jeho susedoch,” doplnil Bachynec.

 

Divadlo už začalo s čítacími skúškami. Zdroj: DAB

Pestré osobnosti

Hra je žánrovo kritickou komédiou a zároveň sociologickou sondou do súčasnej spoločnosti, ktorú reprezentuje vzorka obyvateľov jedného bytového domu. Postavy zobrazujú zástupcov rôznych spoločenských typov a vrstiev: mladý katolícky manželský pár, pragmatickí biznismeni, hysterický homosexuál s maďarskými koreňmi, upätá úradníčka, manželia s tromi deťmi, presvedčený komunista s nostalgiou za niekdajšími časmi, bývalý disident, majetná pani, ktorá prenajíma viacero bytov, starý mládenec žijúci s matkou.

Vlastníci sú nielen vtipnou štúdiou ľudských charakterov, ale aj obrazom toho, aké nemožné je dosiahnuť konsenzus už len v malej vzorke spoločnosti. ,,Hra v malom meradle poukazuje na slabiny systému nepriamej demokracie a zamýšľa sa nad tým, či je vôbec možné, aby štát s takými rozdielnymi skupinami obyvateľov dokázal efektívne fungovať, ak sa nedokáže dohodnúť malá skupina ľudí žijúcich v susedskom spoločenstve,’‘ uviedlo divadlo.

 

V hre sa mnohí návštevníci nájdu. Zdroj: pixabay.com

Plánovaná premiéra

Inscenáciu pripravuje divadlo pre veľkú sálu. Obsadenie hercov je tak naozaj pestré. Návštevníci sa môžu tešiť na mená ako: Gabriela Dolná, Ivana Kubáčková, Daniela Kuffelová, Eva Pavlíková, Andrea Sabová, Juraj Ďuriš, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Jakub Rybárik, Tomáš Stopa, Marián Viskup, Ivan B. Vojtek a ďalší.

Premiéra inscenácie bola pôvodne naplánovaná na 13. novembra. Rátajú však aj s tým, že môže byť presunutá na január. „Súčasná situácia samozrejme skúšobný proces ovplyvňuje, pretože nevieme, či budeme môcť mať premiéru v pôvodne stanovenom termíne. Ale ten pocit z radosti zo skúšania je našťastie krajší a silnejší ako nejaké zákazy, čo platia dnes a zajtra už nemusia, dodal Bachynec.

Koronavírus v divadle

Nové ochorenie sa divadla dotklo aj priamo. Riaditeľ inštitúcie Jaroslav Dóczy bol pozitívne testovaný na koronavírus. Momentálne je v domácej karanténe. Verejnosť ale uistil, že situáciu okolo nákazy v divadle nikdy nepodceňovali. „Ja sám som v poslednom čase neprichádzal do kontaktu s hercami ani tvorivými tímami, ktoré pripravujú inscenáciu Vlastníci či konkurzy do muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. DAB preto momentálne funguje normálne, pri dodržiavaní všetkých hygienických opatrení. Divadlo sa, samozrejme, v nasledujúcom období bude dôsledne riadiť všetkým nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre,“ vysvetlil Dóczy. Prevádzka v divadle v súčasnosti prebieha v normálnom režime. Tí, ktorí prišli do kontaktu s riaditeľom, zostali preventívne doma a pracujú v režime home office. Niektorí už majú dokonca naplánované preventívne testovanie na ochorenie COVID-19.

 

Hercom pri skúšaní pomáhajú ochranné štíty. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Koronavírus to zariadil inak

Divadelná sezóna 2020/2021 sa opäť nevydarila podľa plánov. Divákov mali potešiť až štyrmi premiérami: Láska slečny Elliotovej –  Vlastníci – Láska, sex a dane – Kým nastane ticho. Pred zatvorením divadla stihli odohrať iba jednu inscenáciu Láska slečny Elliotovej. Tá sa pre koronakrízu nemohla uviesť ešte v minulej 70. sezóne.

Koronavírus ale naučil divadlo hrať inak. S divákmi zostali v kontakte online už počas prvej vlny pandémie. DAB vtedy pre verejnosť pripravovalo pravidelný online program pod názvom #spoluVYHRÁME. Obsahoval čítané rozprávky, záznamy inscenácií a galaprogramu, videá zo zákulisia DAB, populárno-náučné videá o divadelnej histórii na Slovensku, Divadelný slovník herca Jakuba Rybárika, či náučné a zábavné kvízy divadelného kritika Mira Zwiefelhoffera. Divadlo tiež uverejnilo takmer stovku bulletinov určených študentom a pedagógom. Natočili prvý hudobný videoklip divadelnej retro kapely Živica a divadelné legendy si DAB pripomenulo prostredníctvom starších aj nových častí talkshow herečky Evy Pavlíkovej.

 

Divadlo počas aktuálnej sezóny stihlo odohrať iba jednu premiéru. Zdroj: DAB

Ako počas prvej vlny

Podobná bude zrejme aj aktuálna sezóna počas druhej vlny pandémie. Divadlo už začalo s prípravou online programu. „Budeme vyrábať produkty, ktoré sú na takýto formát vhodné. Pôjde o rôzne zábavné a vzdelávacie aktivity. Podávame pomocnú ruku aj školám. Práve online priestor chceme využiť na doplnkové vzdelávanie. Pôjde napríklad o lektorské úvody k inscenáciám, ktoré máme v repertoári, rôzne rozbory a podobne,“ skonštatoval riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy.

Rovnako avizujú aj relácie, na ktoré si diváci zvykli už počas prvej vlny. Inscenácie ale zatiaľ podľa riaditeľa prenášať na internet neplánujú. „Nepredpokladáme, že by sme mali streamovať divadelné predstavenia, pretože náklady sú vyššie ako pri bežnej prevádzke, na čo nemáme zdroje.“

Peniaze divadlo nazvyš nemá. Zrušené predstavenia a nulové tržby zasiahli do jeho hospodárenia. „V januári sme mali nastavený tento rok tak, že mal byť rekordný, čo sa týka pestrosti repertoáru, návštevnosti a tržieb. Žiaľ, už teraz môžeme konštatovať, že bude rekordný, ale v tom opačnom a negatívnom zmysle. Tak ako všetky organizácie, ktoré postihla koronakríza, aj my dennodenne riešime, ako hospodáriť so zníženými príjmami a ako čo najlepšie a najefektívnejšie pracovať s prostriedkami, ktoré máme,“ zdôraznil Dóczy.

 

Divadlo sa opäť chystá prejsť do online priestoru. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Mohlo by vás zaujímať: