Donald Trump a Si Ťin-pching dohodli prímerie v rámci obchodnej vojny

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

OSAKA – Prezident USA Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching sa dohodli na prímerí v rámci obchodnej vojny medzi oboma krajinami a odvrátili jej eskaláciu, ktorej sa obávajú finančné trhy, firmy a farmári. Šéf Bieleho domu v sobotu uviedol, že doterajšie americké clá voči dovozu čínskych tovarov zostanú počas vyjednávaní v platnosti, ale ďalšie clá „zatiaľ“ neuvalia.

Dodal, že USA a Čína obnovia zastavené rokovania o obchode. Trump sa takto vyjadril po stretnutí s čínskym prezidentom počas summitu G20 v Osake. Čína a USA sú v spore pre obvinenia zo strany Trumpovej administratívy, že Peking kradne technológie a núti zahraničné firmy, aby odovzdávali svoje obchodné tajomstvá. Čína takéto praktiky popiera.

USA sa zároveň snažia presvedčiť iné krajiny, aby nedovolili čínskej spoločnosti Huawei dodávať zariadenia pre ich telekomunikačné siete 5G. Washington tvrdí, že táto firma predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Trump síce v sobotu povedal, že povolí americkým spoločnostiam predávať svoje produkty firme Huawei, ale zatiaľ nie je ochotný vyradiť ju z amerického čierneho zoznamu.

Viac o téme: Čína, Donald Trump, Huawei, Obchodná vojna, Si Žin-pching, USA

Súvisiace články