Politika Zahraničné Top

Donald Trump prežíva ťažké chvíle. Priznal niečo, čo od neho nikto nečakal

Trump sa posťažoval, že ho nikto nemá rád. Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump sa posťažoval na klesajúcu podporu počas koronakrízy. “Nikto ma nemá rád,” povedal Trump v utorok počas tlačovej konferencie v Bielom dome.

 

Posťažoval sa, že jeho poradca pre pandémiu a vedúci epidemiológ Anthony Fauci je populárnejší ako on. “Musí to byť kvôli mojej osobnosti,” pokračoval Trump v šokujúcich slovách.

Trump a jeho okolie sa v posledných týždňoch opakovane snažili diskreditovať Fauciho a podkopať jeho dôveryhodnosť. Vedúci Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby je považovaný za hlavného odborníka na koronavírusy v Spojených štátoch. Svojimi neprikrášlenými slovami o koronavíruse spôsoboval prezidentovi vrásky na čele.

Trump v prieskumoch verejnej mienky výrazne zaostáva za Joeom Bidenom (77), súperom z opozičných demokratov a to je do prezidentských volieb už menej ako 100 dní. Konať sa majú 3. novembra. Trumpa ostro kritizovali za jeho prístup k pandémii, vyčítajú mu, že dlhú dobu podceňoval koronavírusovú nákazu.

Pred týždňom prezident vyzval ľudí, aby nosili na tvári rúška, pritom ešte nedávno sa z ich nosenia vysmieval.

Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, počas brífingu o koronavíruse v Bielom dome vo Washingtone 1. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

Obhajoval hydroxychlorochín

V utorok však Trump opäť obhajoval liek proti malárii hydroxychlorochín na liečbu covidu-19: “Mnoho lekárov si myslí, že je mimoriadne užitočný,” povedal.

Na začiatku pandémie vedci vyjadrili nádej, že liek môže pôsobiť proti novému patogénu. Mnoho vedcov to teraz spochybňuje. Úrad pre potraviny a liečivá USA (FDA) v júni stiahol osobitné schválenie pre hydroxychlorochín.

Trump nedávno ocenil doktorku Stellu Immanuelovú z Houstonu v Texase, ktorá propaguje použitie hydroxychlorochínu proti koronavírusu. Sociálne siete Twitter a Facebook však vymazali príspevky od prezidenta, v ktorých zdieľal obrazové správy od Immanuelovej a ďalších lekárov o údajnom použití hydroxychlorochínu v boji proti pandémii.

Zdá sa, že “najlepší prezident”, ako sám seba označuje Donald Trump, prežíva ťažké chvíle.

Mohlo by vás zaujímať