Trump sa stal oficiálne prezidentom USA: Toto bol jeho prejav

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

WASHINGTON – Donald Trump zložil dnes slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 45. prezidentom Spojených štátov amerických.Trump položil ruku na tú istú Bibliu, na ktorú prisahal jeden z najvýznamnejších prezidentov Spojených štátov Abraham Lincoln, ako aj jeho predchodca Barack Obama.

„Ja, Donald Trump, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov,“ povedal Trump. Trumpovi robila spoločnosť manželka a nová prvá dáma Melania, ktorá držala Bibliu.

Nový americký prezident začal svoj prvý prejav poďakovaním: „Ľudia z celého sveta, ďakujem vám!“Trump sa ďalej poďakoval svojmu predchodcovi Barackovi Obamovi a jeho manželke Michelle za to, ako mu pomohli pri preberaní tejto funkcie. Obaja boli podľa neho „úžasní“.„Prenášame moc z Washingtonu a vraciame ju späť vám, verejnosti, americkému ľudu,“ odkázal Trump americkým občanom.

„My, občania Ameriky, sa teraz zúčastňujeme úsilia znovu vybudovať našu veľkú krajinu,“ pokračoval. „Áno, v ceste budú stáť prekážky a nastanú aj ťažké obdobia,“ pripustil s tým, že „svoju prácu dotiahneme do konca“. Spoločne budeme určovať smer Ameriky veľa ďalších rokov, konštatoval Trump a dodal: „Skončila sa éra prázdnych slov“.Trumpovi pri písaní približne 20-minútového prejavu pomáhalo niekoľko poradcov vrátane Stephena Millera, Kellyanne Conwayovej, Reincea Priebusa a Stevena Bannona. Prezidentov tím však trvá na tom, že väčšinu príhovoru si Trump písal sám.

Prezident Trump podpísal prvé dokumenty vrátane výnimky pre šéfa Pentagónu

Donald Trump dnes už krátko po svojej inaugurácii podpísal prvé oficiálne dokumenty.Bola medzi nimi legislatíva, ktorá umožní novému šéfovi Pentagónu Jamesovi Mattisovi ujať sa funkcie. Ďalej signoval niekoľko nominácií, ktoré predloží americkému Senátu, a tiež deklaráciu k Národnému dňu vlastenectva.

Na to, aby sa Mattis na uvedenú pozíciu vôbec mohol kandidovať, museli minulý týždeň schváliť obe komory Kongresu výnimku zo zákona z roku 1947. Tento zákon totiž vyžaduje, aby v prípade obsadenia postu ministra obrany bývalým príslušníkom armády uplynulo od jeho odchodu do výslužby najmenej sedem rokov. Mattis pritom odišiel z armády len v roku 2013.Senát by mal podľa agentúry AP o Mattisovej nominácii hlasovať ešte dnes. Senátny výbor pre ozbrojené sily odobril Mattisovu nomináciu už v stredu.

Mike Pence zložil prísahu, stal sa viceprezidentom Spojených štátov amerických

Dlhoročný republikánsky kongresman a bývalý guvernér štátu Indiana Mike Pence sa dnes stal novým viceprezidentom Spojených štátov amerických po tom, ako zložil slávnostnú prísahu do rúk sudcu najvyššieho súdu Clarencea Thomasa.

Viac o téme: Donald Trump, Mike Pence, USA

Súvisiace články