Domáce Politika Top

Dostál v hromadnej pripomienke navrhuje zmeny v Trestnom zákone

BRATISLAVA – Poslanec Národnej rady SR za SaS navrhuje v Trestnom zákone viaceré zmeny. Ako sa uvádza v tlačovej správe, ktorú Dostál zaslal, návrhmi zmien reaguje na návrh novely Trestného zákona, ktorá obsahuje aj novelu Trestného poriadku, a ktorú Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do pripomienkového konania. V hromadnej pripomienke, ktorá bola dnes zverejnená na portáli change|net.sk, navrhuje so skupinou ďalších signatárov doplnenie návrhu zákona o niektoré ďalšie body.

„Navrhujeme vylúčiť možnosť účinnej ľútosti pri daňových trestných činoch, ktoré majú charakter organizovanej trestnej činnosti, aby sa zabránilo vyhýbaniu sa potrestaniu takýchto páchateľov prostredníctvom dodatočného zaplatenia daní po skončení vyšetrovania. Navrhujeme upraviť Trestný zákon tak, aby zabezpečil účinnejšie stíhanie trestného činu tzv. sprejerstva tým, že sa v súlade s pôvodným úmyslom zákonodarcu nebude na naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu vyžadovať spôsobenie aspoň malej škody,” približuje Dostál návrhy. Hromadnú pripomienku možno podporiť najneskôr v pondelok 22. januára na portáli change|net.sk.

Účinnejšie stíhanie domáceho násilia

Poslanec chce rovnako vypustiť zo zákona trestný čin Porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy, ktorý v roku 2012 viedol k trestnému stíhaniu vo veci filmu Zuzany Piussi Nemoc tretej moci. „Navrhujeme dva body, ktorými sa posilnia práva oznamovateľov trestnej činnosti (najmä korupčných trestných činov) a ďalších osôb zúčastnených na trestnom konaní. Navrhujeme, aby oznamovatelia neboli informovaní iba o odmietnutí ich trestného oznámenia, ale aj o ďalších uzneseniach orgánov činných v trestnom konaní a aby mali právo podať proti nim sťažnosť, ak sa tohto práva výslovne nevzdajú,” dodáva poslanec s tým, že je za predĺženie súčasnej neprimerane krátkej lehoty na podanie sťažnosti proti uzneseniam orgánov činných v trestnom konaní z troch na osem dní.

Navrhuje aj štyri body, ktoré umožnia účinnejšie stíhanie trestných činov spojených s domácim násilím. „Aby obete niektorých násilných trestných činov boli automaticky a bezodkladne informované o prepustení obvineného alebo odsúdeného na slobodu, alebo jeho úteku, a to v záujme bezpečnosti obetí. Navrhujeme premietnuť do zákonov opatrenia z Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, a návrh legislatívnych a iných opatrení na zabezpečenie vykonávania tohto dohovoru (Istanbulský dohovor), s ktorými podľa analýzy ministerstva spravodlivosti právny stav v Slovenskej republike nie je v súlade alebo je len v čiastočnom súlade. Ide o neprípustnosť dôkazov bezdôvodne spochybňujúcich dôveryhodnosť obete, zabezpečenie právnej pomoci niektorým obetiam trestných činov spojených s násilím páchaným na ženách, domácim násilím a sexuálnym násilím aj v prípade, že si obeť neuplatňuje náhradu škody a predĺženie premlčacej doby pri trestnom čine nezákonných sterilizácií,” uviedol poslanec.

Zmeny aj pri kolúznej väzbe

Dostál by privítal, aby sa v prípadoch, keď zákon vyžaduje povinné právne zastúpenie o pridelenom obhajcovi, nerozhodovalo svojvoľne, ale podľa vopred stanovených pravidiel rešpektujúcich princíp náhodného výberu advokáta, podobne ako pri prideľovaní vecí sudcom na súdoch. Medzi jeho návrhmi na zmeny v zákone je, aby aj pri kolúznej väzbe (obava, aby obvinený neovplyvňoval svedkov) existovala možnosť nahradenia väzby zárukou ako pri útekovej a preventívnej väzbe.

V prípade trestného činu neoprávneného použitia platobnej karty by sa mal podľa poslanca vyžadovať súhlas poškodeného s trestným stíhaním v prípade, že osoba, ktorá sa činu dopustila, je blízkou osobou k poškodenému. „K takýmto konaniam dochádza totiž napr. aj v prípade, keď dieťa bez vedomia a súhlasu rodiča použije platobnú kartu a trestné stíhanie by malo podľa súčasnej právnej úpravy prebiehať aj v prípade, že to rodič dodatočne zistí a neželá si, aby sa v už začatom trestnom stíhaní ďalej pokračovalo,” uzatvára Dostál.

Kto už podpísal?

Medzi signatármi hromadnej pripomienky sú okrem Dostála napríklad aj poslanec NR SR Peter Osuský (SaS), advokát Roman Frnčo, poslanec miestneho zastupiteľstva Bratislava – Vrakuňa Marek Zajíček, advokát Matúš Kanis, poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová, predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik, terapeutka a bývalá vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie Daša Malíková, redaktorka Nataša Holinová, Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a ďalší.

Foto: SITA