Politika Spoločnosť Domáce Top

Dotkla sa ich ministrova kritika. Krajčího rétorika stála rezort zdravotníctva dvoch odborníkov

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Nečakané odvolanie vedenia detskej nemocnice v Bratislave má ďalšiu dohru. Tentokrát sa však odídenci svojich stoličiek vzdávajú dobrovoľne. Reč je o odvolanom generálnom riaditeľovi Národného ústavu detských chorôb Ladislavovi Kuželovi a už bývalej medicínskej riaditeľke Zuzane Laluhovej Striežencovej, ktorých tvrdé slová šéfa rezortu zdravotníctva dohnali k zásadným rozhodnutiam. Obaja sa vzdali funkcií hlavných odborníkov ministerstva zdravotníctva. 

 

Personálne čistky, ktoré sa v posledných dňoch udiali, začínajú ukazovať svoju odvrátenú tvár. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) rozbehol sériu výmen na vrcholových postoch zdravotníckych zariadení. O svoje miesto už prišli riaditelia šiestich slovenských nemocníc, dvoch štátnych záchraniek či operačného strediska. Odvolaným vedeniam sa minister poďakoval za ich doterajšiu prácu a ubezpečil ich, že na prvom mieste bude pre neho vždy pacient. 

„Ako minister zdravotníctva však zároveň mám právo pracovať na kľúčových pozíciách s ľuďmi, ktorým dôverujem,” povedal minister Krajčí pri objasňovaní odvolania vedenia Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. A práve slovo dôvera sa stalo akýmsi spúšťačom ďalších zásadných rozhodnutí.

O svoje miesto už prišli riaditelia šiestich slovenských nemocníc, dvoch štátnych záchraniek či operačného strediska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prišli o ministrovu dôveru, ten o ich pomoc

Odvolané vedenie NÚDCH-u, za ktoré bojujú zamestnanci nemocnice, slovenskí umelci či zahraniční lekári, oznámilo odchod z ďalšej funckie, ktorú zastávalo. ,,A keďže, ako mi bolo cez médiá odprezentované, že nemám dôveru ministra zdravotníctva, tak sa vzdávam funkcie hlavného odborníka MZ SR pre gastroenterológiu. Táto funkcia sa dá svedomito vykonávať len za predpokladu, že úzko spolupracujete s ministrom zdravotníctva a máte jeho dôveru,” napísal Ladislav Kužela v osobnom maile pre zamestnancov. Z rovnakého dôvodu sa rohodla ukončiť svoje pôsobenie na stoličke hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre detskú hematológiu aj bývalá medicínska riaditeľka Zuzana Laluhová Striežencová. 

Obe žiadosti s odstúpením z funkcií malo ministerstvo zdravotníctva obdržať k dnešnému dňu. Na otázku, či šéf rezortu zdravotníctva už má za odídencov náhradu, ministerstvo do uzávierky neodpovedalo.

Ladislav Kužela bol hlavným odborníkom MZ SR pre gastroenterológiu a Zuzana Laluhová Striežencová hlavnou odborníčkou MZ SR pre detskú hematológiu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nevzdávajú sa

Za sedem rokov pôsobenia vo vedení detskej nemocnice si Ladislav Kužela so svojim tímom získal podporu a priazeň svojich zamestnancov, rodičov malých pacientov, ale aj rešpekt od zahraničných kolegov. Všetci sa preto v týchto dňoch spojili a petíciami sa snažia docieliť znovuobsadenie starého vedenia na svoje stoličky. K zahraničným kolegom z Kittsee sa pridali ďalší lekári, tentokrát zo Sanatória Koch. Svojim podpisom pod petíciu vyjadrilo nesúhlas s odvolaním Kuželu 33 lekárov. ,,Chcem len jedno a to, aby opäť sa vrátil zdravý rozum, pacient a ani zdravotníci sa nestali obeťou politických nominácií a to najdôležitejšie, aby naše zdravotníctvo fungovalo tak, ako patrí primerane súčasnej dobe, teda roku 2020,” dodal Kužela. Minister zdravotníctva však svoje rozhodnutie neplánuje zmeniť, listy či petície ignoruje.

Kužela si so svojim tímom získal podporu a priazeň svojich zamestnancov, rodičov malých pacientov, ale aj rešpekt od zahraničných kolegov. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: