Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Drahý špás? Štát nakúpil obojky na MEDVEDE za tisícky eur: Výsmech či realita? Vieme viac

obojok na medvede
Štát nakúpil obojky na medvede. | ZDROJ: Pexels (ilustračné foto)

Obojky na medvede sú z Nemecka

Zaujímalo nás, odkiaľ ŠOP tieto obojky nakúpila. “Na základe výsledkov verejného obstarávania ŠOP SR nakúpila obojky nemeckého výrobcu Vectronic Aerospace,” dodala Bocková.

Oslovili sme aj Environmentálny fond, ktorý projekt podporil. “Environmentálny fond na základe III. Rozšírenej špecifikácie činností podpory na rok 2021 poskytol dňa 16.12.2021 Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky, ako oprávnenému žiadateľovi, dotáciu v celkovej výške 196 602,00 EUR na projekt „Posilnenie činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého,” prezradila nám Tamara Lesná, vedúca oddelenia komunikácie Envirofondu. “Typ telemetrického obojku, jeho parametre a verejné obstarávanie na výber telemetrického obojku sú plne v kompetencii ŠOP SR,” dodala.

O aké obojky presne ide?

Štátna ochrana prírody SR nám prezradila detaily o GPS obojkoch, ktoré budú nasadené medveďom s cieľom monitorovať ich prípadný pohyb v blízkosti intravilánu. “Obojky nebudú v pohybe nijako medvede obmedzovať a po nasadení budú každé dve hodiny vysielať ich GPS pozíciu. Zásahový tím tak prostredníctvom obojkov bude schopný zvýšiť bezpečnosť vybraných lokalít s výskytom problémových medveďov,” uvádza ŠOP.

medveď
Ilustračné foto: ZDROJ: Pexels/Janko Ferlic

“Konkrétne ide o obojok typu Vectronic VERTEX PLUS, ktorý nie je možné porovnávať s bežne dostupnými modelmi elektronických obojkov. Medzi špeciálne funkcie, ktorými obojok disponuje patrí napríklad Satelitná služba IRIDIUM pre zaznamenávanie pohybu a GPS pozícií jedincov medveďa hnedého,” dodala tiež Štátna ochrana prírody.

Obojok je tiež schopný prostredníctvom špeciálnych senzorov zaznamenať hibernáciu medveďa či jeho smrť. Senzor aktivity zbiera údaje v 5-minútových intervaloch. Medzi dôležité vlastnosti zariadenia patrí aj tzv. funkcia drop off, prostredníctvom ktorej je možné obojok na diaľku od monitorovaného živočícha odpojiť. Monitorované jedince teda nebude potrebné opätovne mobilizovať za účelom odobratia obojku.

“Prostredníctvom týchto GPS obojkov bude Zásahový tím schopný vytvoriť tzv. virtuálny plot okolo obcí, v ktorých evidujeme pravidelné hlásenia o výskyte synantropných medveďov. Táto funkcia umožní členom Zásahového tímu zistiť kedy zviera prekročí hranice stanoveného virtuálneho plotu a príde k ľudským obydliam. Zásahový tím o tom dostane okamžite SMS správu a e-mail a bude schopný adekvátne prispôsobiť zásah,” prezradila tiež Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody.

Vďaka týmto obojkom sa tiež môžu získať dáta o správaní problémových jedincov, ktoré štátu v súčasnosti chýbajú. Môže ísť napríklad o to, ako medvede reagujú po odplašení, ako ďaleko utečú, či vyčkajú pár dní alebo sa vrátia na dané miesto hneď. Podľa slov ŠOP je dôležitejšia prevencia ako represia, teda zásah voči medveďovi. GPS obojky sú skôr doplnkovým opatrením.

“Zásahový tím vidí kľúčovú úlohu v zabezpečovaní odpadových stojísk v podhorských oblastiach, v riešení problematiky nelegálnych krmovísk a ďalších preventívnych opatreniach,” dodala na záver Bocková.