Spoločnosť Politika Zahraničné Top

Dráma na palube Merkelovej lietadla. Bol za tým kriminálny čin?

Lietadlo Angely Merkelovej malo závažnú poruchu. (wikipedia)

BRATISLAVA – Nemecká kancelárka Angela Merkelová zažila vo štvrtok večer krušné chvíle. Jej lietadlo, ktorým mala letieť na samit G20 v argentínskom Buenos Aires, malo poruchu. Stroj musel núdzovo pristáť na letisku Kolín/Bonn. Na začiatku sa hovorilo, že išlo o poruchu na komunikačnom zariadení. Nemecké médiá však informujú, že situácia bola podstatne vážnejšia.

 

Po núdzovom pristátí špeciálu kancelárky Angely Merkelovej, ktorá cestovala na samit G20, začala nemecká vláda okamžite prešetrovať pozadie prípadu. Zatiaľ sa ešte nehovorí o kriminálnom pozadí, čo potvrdil hovorca Luftwaffe v rozhovore pre nemecký Focus Online: “Doteraz nie sú žiadne indície pre cudzie zavinenie,” povedal. Príčina poruchy sa stále vyšetruje.

Rheinische Post (RP) predtým informoval, že sa vyšetruje kriminálne pozadie vynúteného pristátia vládneho Airbusu A340-300. Kapitán, ktorého sama Merkelová označila za najskúsenejšieho pilota, pre RP označil poruchu ako “bezprecedentné zlyhanie komunikačného systému”. Takáto veľká porucha sa doteraz nikdy nepovažovala za pravdepodobnú, zazneli hlasy z bezpečnostných kruhov. Aj hovorca Luftwaffe potvrdil, že výpadok kompletného komunikačného systému je veľmi zriedkavé.

Porucha bola mimoriadne závažná

Za to, že po takej závažnej poruche lietadlo vôbec bezpečne pristálo, môže Merkelová vďačiť zručnému a skúsenému pilotovi. “Bola to závažná porucha,” potvrdila kancelárka.

Spiegel dokonca priniesol informáciu, že incident bol omnoho závažnejší, ako sa spočiatku hovorilo. Podľa neho mal hodinu po štarte vypadnúť kompletný komunikačný systém so zemou. V leteckej doprave sa takýto prípad označuje za nebezpečný stav núdze.

Aj DPA informovala, že okrem komunikačného systému vypadli aj ďalšie pre let mimoriadne dôležité elektronické systémy. Preto sa stroj musel nad Holandskom otočiť a núdzovo pristáť na letisku Kolín/Bonn. 

Pokračovanie v lete bolo náročné

Pokračovanie v lete bolo kvôli technickým problémom a tvrdom pristátí, ktoré poškodilo brzdový systém, vylúčené. Náhradné lietadlo bolo nutné dopraviť z Berlína. 

Preto sa ministerka obrany Ursula von der Leyen najskôr snažila zabezpečiť náhradný stroj od iných európskych partnerov, informoval Spiegel. To sa však v takom krátkom čase nedalo uskutočniť.

Merkelová musela kvôli tomu stráviť noc v Bonne. Podľa informácii Bildu nasadla Merkelová s 18-člennou delegáciou v piatok ráno do ďalšieho lietadla Luftwaffe a odletela do Madridu. Odtiaľ cestovala bežnou linkou do Buenos Aires.