Spoločnosť Zahraničné Top

Dráma na palube. Ozbrojení lupiči pred očami pasažierov prepadli lietadlo Austrian Airlines

Lupiči prepadli lietadlo Austrian Airlines. Zdroj: Twitter

TIRANA/BRATISLAVA – Na letisku v albánskej Tirane sa včera odohrala dráma. Ťažko ozbrojení lupiči prepadli lietadlo rakúskeho dopravcu Austrian Airlines a ukradli 10 miliónov eur. Všetko sa odohralo pred očami 114 pasažierov, ktorí čakali na odlet.

 

Ako informuje “Corriere della Serra”, páchatelia tvrdili, že sú colní zamestnanci. To bol dôvod, prečo ich v dodávke vpustili na letiskovú plochu vchodom pre hasičov. Prišli k lietadlu Airbus 320 s číslom letu OS848, ktoré už malo spustené motory.

Podľa svedkov mali z auta vyskočiť traja maskovaní muži v bojových uniformách, ktorí mali zamestnancov letiska prinútiť, aby si ľahli. Páchatelia presne vedeli, čo chcú. Albánske médiá informovali, že lietadlom sa mala do Rakúska previezť hotovosť z troch bánk.

Lupiči mala peniaze vo vreciach vziať práve vo chvíli, keď ich mali zamestnanci letiska vykladať z auta a naložiť do lietadla.

Jedného páchateľa zastrelili

Polícia lupičov začala okamžite prenasledovať, po asi 800 metroch začali páchatelia  na policajtov strieľať. Jeden zo zločincov zostal po prestrelke bol smrteľne zranený. Polícia u neho našla útočnú pušku, viacero zásobníkov a granát. Zvyšní páchatelia unikli a prenasledoval ich vrtuľník. Či išlo o troch alebo štyroch lupičov, nie je zatiaľ jasné. Neskôr sa našla ich vyhorená dodávka. Polícia začala rozsiahle celoštátne pátranie.

Koľko peňazí lupiči ukradli, nie je nateraz úplne jasné. Albánske médiá najprv hovorili o dvoch miliónoch eur, neskôr písali až o päťnásobnej koristi.

Hovorca Austrian Airlines (AUA) v utorok večer zdôraznil, že posádke a cestujúcim nehrozilo žiadne nebezpečenstvo. Niektorí si podľa TV Klan mysleli, že páchatelia, ktorí mali na sebe čierne bojové uniformy a nepriestrelné vesty, boli súčasťou policajného cvičenia.

Stroj napokon odštartoval s veľkým oneskorením dve hodiny a 40 minút. Vo Viedni pristálo o 19:21 hodine. AUA oznámila, že v rámci bezpečnostných opatrení nebude až do odvolania prevážať z Tirany do Viedne žiadny cenný tovar.

Na záberoch je vidieť lupičov na ploche letiska. (YouTube/TV Klan)

Organizovaný zločin je v Albánsku veľkým problémom. Sú za ním bandy organizované popri klanových štruktúrach, do ktorých orgány činné v trestnom konaní len ťažko prenikajú.

Podobná lúpež ako tá včerajšia sa odohrala aj pred tromi rokmi. Na letisku v Tirane podobným spôsobom vylúpili transport s peniazmi.