Zahraničné Spoločnosť Top

Šokujúci výsledok štúdie. Znečistenie plastovým odpadom je oveľa horšie, ako sa čakalo

Najnebezpečnejší je podľa vedcov neviditeľný odpad,. Zdroj: Jennifer Laversová

BRATISLAVA – Svet sa topí v odpade! Hovorí sa, že v oceánoch sa nachádza viac plastových častíc, ako je hviezd v Mliečnej ceste. Pre väčšinu z nich platí, že ich nie je vidno. To komplikuje boj s nimi.

 

Na vzdialených Kokosových ostrovoch v Indickom oceáne sa nachádza približne 337-tisíc zubných kefiek a 997-tisíc párov topánok. Pritom tam žije len 600 obyvateľov! Pýtate sa, ako je to možné? Na ostrovoch sa hromadia gigantické množstvá odpadu, ktoré sa tu vyplavujú z iných častí sveta. Odhadované množstvo zubných kefiek a obuvi sa rovná množstvu, ktoré by ostrovania vyrobili za 4000 rokov. Tvrdia to austrálski výskumníci, ktorí v tejto lokalite uskutočnili merania. 

Podľa nich je problém plastového odpadu ešte väčší, ako sa predpokladalo. Až 93 percent kusov plastu bolo pochovaných desať centimetrov hlboko v piesku – väčšinou vo forme malých útržkov. Tento odpad je do značnej miery neviditeľný a nie je zatiaľ jasné, ako by sa dal odstrániť. Vedci svoju štúdiu uverejnili minulý mesiac v časopise Scientific Reports.

Smutné čísla

Kokosové ostrovy ležia 2100 kilometrov od severozápadného pobrežia Austrálie. Skladajú sa z dvoch atolov: North Keeling pozostáva z jedného ostrova a South Keeling z 26 ostrovov.  

Výskumníci pod vedením Jennifer Laversovej z University of Tasmania skúmali v roku 2017 hromadenie plastového odpadu na siedmich z 27 ostrovov. Týchto sedem ostrovov tvorí 88 percent celej rozlohy pevniny Kokosových ostrovov. Celkovo zozbierali 23 227 kusov odpadu s hmotnosťou 96,67 kilogramov. Vo vytýčených úsekoch zhromaždili plast a iný odpad z 25 pláží od povrchu až po hĺbku desať centimetrov. Okrem toho určili množstvo odpadu aj na úzkom páse vegetácie, ktorý sa nachádzal hneď za plážou. 

Na základe toho odhadli, že v roku 2017 sa na Kokosových ostrovoch nachádzalo 414 miliónov kusov odpadu (vytvoreného človekom) s hmotnosťou 238 ton. Väčšina z neho – 95 percent – bola plastová. Sklo, drevo alebo textil našli len v malých množstvách. Z identifikovaných kusov bolo 25 percent na jedno použitie: slamky, vrecká, zubné kefky, fľaše na vodu, jednorazový príbor alebo obaly na potraviny. Rybárske potreby boli skôr zriedkavé.

Rozsah znečistenia plastom bol podhodnotený

Menšiu časť odpadu vedci našli na povrchu pláží. Vyrátali, že na všetkých ostrovoch sa na ňom nachádza 14,29 miliónov kusov s hmotnosťou 48 ton. Až 93 percent častí – 348 miliónov kusov s hmotnosťou 61 ton – je podľa vedcov neviditeľných, pretože sa nachádzali desať centimetrov pod povrchom. Išlo pritom o mikročastice s veľkosťou od dvoch do piatich milimetrov. V oblasti s vegetáciou našli naopak väčšie kusy.

Najväčšie obavy vzbudzujú u vedcov mikročastice, pretože v súčasnosti sa likvidujú – ak vôbec –  len viditeľné kusy plastového odpadu. Už aj to je náročné a nákladné. Ako však odstrániť mikročastice spod povrchu bez toho, aby sa ublížilo živým tvorom, je zatiaľ otázne. Ako znečistenie ovplyvňuje tamojšie živočíchy, ktoré tam žijú a množia sa – napríklad korytnačky a kraby – je nejasné.  Mnoho výskumov sa doteraz zameriavalo na plastový odpad na plážach. To, naznačuje, že rozsah znečistenia plastom bol doteraz drasticky podceňovaný, napísali vedci.

Okrem veľkých kusov plastov vedci našli aj malé čiastočky. Zdroj: Jennifer Laversová

Plasty sú aj na najodľahlejších miestach sveta

“Naše odhady – 414 miliónov kusov s hmotnosťou 238 ton na Kokosových ostrovoch – sú konzervatívne, pretože sme vzorky zbierali len do hĺbky desať centimetrov a okrem toho sme sa nedostali k niektorým plážam, o ktorých je známe, že sú mimoriadne znečistené,” povedala Laversová podľa vyhlásenia University of Tasmania.

Akcie dobrovoľníkov, ktorí odstraňujú plasty z pláží, nemôžu držať krok s narastajúcim znečisťovaním. “Jediným praktickým riešením je obmedziť produkciu plastov a konzum a zároveň zlepšiť likvidáciu odpadu tak, aby sa zabránilo tomu, že by sa materiál do oceánov vôbec dostal,” povedala jedna z účastníčiek výskumu Annett Fingerová.

“Ostrovy ako tieto sú ako kanáriky v bani a preto je najvyšší čas, aby sme vypočuli varovania, ktoré sa k nám dostávajú,” uviedla Laversová.

Odpad vyprodukovaný našou civilizáciou vo forme plastových fragmentov sa nachádza na najodľahlejších regiónoch sveta a to nielen v riekach, oceánoch a ostrovoch. Aj na Pyrenejach vo výške 1400 metrov nad morom našli mikročastice plastov. Bol tam transportovaný v atmosfére.

Letoviská obľúbené Slovákmi

Plastový odpad sa ale nenachádza len v oceánoch. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) dnes zverejnil štúdiu o plastoch v Stredomorí. Je to obľúbený región, kam sa v lete každoročne chystajú aj Slováci.

“v tejto chvíli tu však okrem ľudí pláva aj 247 miliárd kusov plastov a ak sa v manažmente plastového odpadu nič zásadné nezmení, štúdia predpokladá, že toto číslo do roku 2050 narastie až štvornásobne,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa WWF-Slovensko Andrea Settey Hajduchová.

Každý rok skončí v Stredozemnom mori viac ako pol milióna ton plastového odpadu. “To je akoby sme do tohto mora vyhodili každú minútu 33 800 plastových fliaš,” dodala. 

Galéria
Plastový odpad na Kokosových ostrovoch. Zdroj: Jennifer Laversová
Plastový odpad na Kokosových ostrovoch. Zdroj: Silke Stuckenbrock
Plastový odpad na Kokosových ostrovoch. Zdroj: Jennifer Laversová
Plastový odpad na Kokosových ostrovoch. Zdroj: Silke Stuckenbrock
Plastový odpad na Kokosových ostrovoch. Zdroj: Jennifer Laversová
Plastový odpad na Kokosových ostrovoch. Zdroj: Jennifer Laversová
navigate_before
navigate_next