Regióny Bratislava Top

Droba sa dohodol s NFŠ. Očkovať sa bude definitívne na štadióne

Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – V priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave bude zriadené pravdepodobne najväčšie očkovacie centrum na Slovensku. Taký je výsledok dohody medzi bratislavským županom Jurajom Drobom a NFŠ. Vakcínu proti koronavírusu by v útrobách nášho najmodernejšieho futbalového stánku mohli dostať tisícky ľudí denne. 

 

Zámer otvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum avizoval Droba už v utorok. „Nie je to naša kompetencia, ani povinnosť. Robíme to na náklady BSK, hoc by to mal organizovať štát,“ uviedol. Viac chcel k téme povedať až vo štvrtok, čiže dnes, čo aj urobil „Otvárame veľkokapacitné očkovacie centrum. Bude absolútne bezkonkurenčné na celom Slovensku, čo sa týka kvality služieb, hygieny, prevzdušnenosti či ionizátorov,“ uviedol Droba. Slúžiť má nielen Bratislavčanom, ale všetkým 650-tisícom obyvateľov Bratislavského kraja. S predstaviteľmi NFŠ vraj dohodli veľmi výhodné podmienky. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva NFŠ Pavel Komorník označil priestory, ktoré podstúpil ŠK Slovan Bratislava za jedny z najbezpečnejších, ak nie vôbec najbezpečnejšie na hromadné očkovanie.„V súčasnosti nie sú dôležité tituly,“ uviedol.

Prvotné vstupné náklady v sume zhruba 40-tisíc eur bude platiť kraj z vlastných zdrojov. Podľa riaditeľky úradu BSK Patrície Mešťan by prevádzkové náklady mali predstavovať týždenne za predpokladu, že sa bude očkovať plných sedem dní vždy 10 hodín denne, okolo 20-tisíc eur. Prevádzkové náklady chcú vykryť cez výzvy ministerstva zdravotníctva. O veci už s rezortom rokujú.

K tomu treba pripočítať ešte náklady za technickú podporu, adminov  a, samozrejme, zdravotníkov, čo sú výdavky ktoré chcú hradiť cez poplatky od zdravotných poisťovní, ktoré dostanú za každého jedného zaočkovaného pacienta a vychádzajú v sume päť eur na osobu.

Pri výbere miesta zohrala dôležitú úlohu nielen samotná bezpečnosť, ale aj situovanie štadióna v rámci Bratislavy, keďže hľadali priestory v širšom centre. Problémom by nemalo robiť ani parkovanie.

Podľa lekára BSK Tomáša Szalaya potrebujú najviac lekárov. Tých má byť 12. Čo sa týka sestier, tých bude menej. Očkovať chcú zatiaľ počas víkendov desať hodín denne, prípadne tri dni v týždni, kedy by vakcinačné centrum fungovalo aj v piatok. Pokiaľ budú mať dostatočné množstvo vakcín, očkovacie centrum môže fungovať aj viac dní v týždni. Ako však už v utorok povedal predseda kraja Juraj Droba, práve dostatok vakcín je nateraz slabým miestom a kraj je v tomto smere plne závislý od štátu.

Na začiatku je registrácia

Szalay ozrejmil záujemcom o očkovanie aj postup od registrácie až po opustenie NFŠ s vakcínou v tele. Každý občan sa musí najskôr zaregistrovať na stránke www.korona.gov.sk. Následne dostane sms s informáciami, kde a kedy sa majú dostaviť. Priniesť si treba občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti. Szalay ľudí vyzýval, aby prišli na presne stanovený čas a nie s dlhším predstihom. Má sa tak zabrániť tomu, aby sa pred štadiónom tvorili skupiny ľudí. Upozorňuje, že prísť napríklad pol hodinu pred dohodnutým termínom nemá zmysel. Očkovať sa bude vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá je určená pre vekové rozhranie od 18 do 70 rokov a denne predpokladajú, že zaočkujú 2 000 až 2 500 ľudí.

Ľudí zároveň upozornil, že po podaní vakcíny sa môžu vyskytnúť sprievodné účinky, preto by si nemali na nasledujúci deň plánovať nič namáhavé. Pacient by mal celkovo v očkovacom centre s príchodom, registráciou aj samotným očkovaním a časom, ktorý musí po ňom ešte počkať, stráviť 25 až 30 minút.

Začať chcú už túto sobotu. Prví záujemcovia by mali mať možnosť zaregistrovať sa ešte dnes.

Galéria
Zdroj: Zoznam.sk
Keď sa situácia zlepší, zmiernia sa i opatrenia týkajúce sa športu. Zdroj: Zoznam.sk
Na energiách ušetril Národný futbalový štadión tisíce eur. Ilustračné foto. Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next