Spoločnosť Zahraničné

Drony sú čoraz nebezpečnejšie. Vlani narušili letovú premávku v Nemecku 158-krát

Na snímke je lietadlo spločnosti British Airways na londýnskom letisku Heathrow 9. januára 2019. (ilustračné foto TASR/AP)

BERLÍN – Nemecké centrum riadenia letovej premávky DFS zaznamenalo vlani zatiaľ najvyšší počet narušení letovej premávky dronmi.

DFS, ktoré má na starosti vojenskú aj civilnú letovú premávku, v pondelok uviedlo, že v roku 2018 došlo k 158 narušeniam, čo je 80-percentný nárast oproti predošlému roku, keď zaznamenali 88 narušení letovej premávky.

K väčšine narušení došlo na najväčšom nemeckom letisku vo Frankfurte nad Mohanom (31), za ním nasleduje berlínske letisko Tegel a vzdušné prístavy v Mníchove a Hamburgu.

Podľa nemeckých zákonov nemôžu drony lietať nad letiskami, davom ľudí, nemocnicami, väznicami, vládnymi budovami, železnicami a hlavnými cestnými ťahmi.

Agentúra DPA pripomína, že v dôsledku pozorovania dronov museli britské úrady krátko pred vianočnými sviatkami na 36 hodín prerušiť prevádzku londýnskeho letiska Gatwick, čo viedlo k zrušeniu alebo odkloneniu približne 1000 letov. Gatwick je po Heathrowe druhým najrušnejším letiskom Británie.