Politika Domáce Parlamentné voľby

Drucker po oznámení novej strany: Fico nechcel, aby som odvolal Gašpara

Tomáš Drucker v čase, keď bol členom vlády. Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – O tom, že bývalý minister zdravotníctva a krátko aj vnútra sa chystá založiť politickú stranu sa hovorilo už dlho. Oficiálne však dal Tomáš Drucker týmto rečiam za pravdu až minulý týždeň. Predstavil základnú líniu pripravovaného subjektu Dobrá voľba. Kto do strany pôjde spoločne s ním, však prezradiť nechcel napriek tomu, že niektoré mená sa už skloňujú v médiách. O tom, koho do strany zoberie, aké sú jeho vzťahy so Smerom-SD a prečo pred viac ako rokom náhle opustil kreslo ministra vnútra, porozprával v rozhovore pre portál topky.sk.

 

Drucker sa v rozhovore vrátil aj do obdobia krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, keď sa stal ministrom vnútra v novej vláde Petra Pellegriniho. V napätej celospoločenskej atmosfére však zotrval na čele silového rezortu len približne tri týždne. Svoj odchod oznámil priamo na tlačovom brífingu a odôvodnil ho tým, že nemôže odvolať vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po konci Roberta Fica  a Roberta Kaliňáka vo funkciách bol vyvíjaný tlak časti verejnosti aj politickej scény práve na Gašparov koniec. Dnes Drucker tvrdí, že takýto krok mu však zakázal urobiť predseda Smeru-SD Robert Fico. „Nebol som hluchý ani slepý. Uvedomoval som si, že tú situáciu treba riešiť. Odvolávať niekoho ešte z kancelárie prezidenta mi neprišlo profesionálne. Povedal som, že tú situáciu vyriešim, ale potrebujem nejaký čas. V tom čase neboli informácie, ktoré sú dnes. Rovnako podstatné bolo, kto bude po Tiborovi Gašparovi šéfom polície. Veď nakoniec po mojom odchode ešte 1,5 mesiaca Tibor Gašpar zotrval v pozícii šéfa polície, kým sa našiel nástupca,“ uviedol Drucker.

S Gašparom sa vraj niekoľkokrát dohodol na odchode, no ten si to vždy rozmyslel. Gašparov odchod nemalo chcieť ani vedenie strany Smer-SD. „Musím povedať, že Robert Fico ma dôrazne žiadal o to, aby som neodvolal Tibora Gašpara. Ja som s tým nesúhlasil. Povedal som, že ak sa táto situácia nevyrieši, tak tam nezotrvám,“ povedal. Hroziť mal svojím odchodom, ku ktorému nakoniec aj prišlo. „Keď nemáte oporu v strane a tú potrebujete na zmeny zákonov, bez ktorých budete v podstate v situácii, že nič nevyriešite,“ vysvetlil.

Robert Fico a Tomᚹ Drucker. Zdroj: archív

Odnož Smeru-SD

Aktuálne vzťahy so stranou Smer-SD, ktorá ho v minulosti nominovala do dvoch ministerských kresiel, označil za „zásade normálne, teda nijaké.“ „Nestretávame sa, okrem možno pár výnimiek a náhod,“ uviedol Drucker. Vnútrostranícke dianie v tábore sociálnych demokratov komentovať nechcel.

Reagoval aj na slová, ktoré zazneli z táborov Progresívneho Slovenska a Spolu a vznikajúcej strany Za ľudí Andreja Kisku. Tí vyhlásili, že do prípadnej budúcej vlády by nešli so Smerom-SD, ani so žiadnou jeho odnožou. Sem má spadať práve aj Druckerov subjekt. „V prvom rade vnímam tieto vyjadrenia ako nevyhnutný folklór. Je jedno, kto je v opozícii. Bohužiaľ, máme také trendy, že opozícia sa správa tak, že tráva je málo zelená a nebo málo modré. Nemám dôvod to viac komentovať,” uviedol.

Viac o tom, aké má plány, s kým by mohol v budúcnosti spolupracovať či o tom, čo by dnes urobil inak, sa dočítate v rozhovore pre topky.sk.