Zahraničné Politika Top

Druhá noc zjazdu republikánov: Všetci upierali zrak na Melaniu Trumpovú

Melania Trump počas svojho príhovoru k republikánom. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Americkí republikáni majú za sebou druhú noc nominačného zjazdu. Niesol sa v znamení rodiny Trumpovcov. Samotný prezident, jeho druhý syn Eric (36), jeho druhá dcéra Tiffani (26) a prvá dáma Melania (50) sa snažili naladiť Američanov na nadchádzajúcu volebnú kampaň.

 

Heslami večera boli: „Krajina neobmedzených možností!“ a „Donald Trump je dedič Abrahama Lincolna.“ Cieľom bolo opraviť obraz prezidenta, ktorý vážne poškodila pandémia koronavírusu a poľudštiť Donalda Trumpa.

Melania stredobodom pozornosti

Stredobodom záujmu však bola prvá dáma, ktorá oslovila svojich krajanov z ružovej záhrady Bieleho domu.

Na jednej strane si treba pripomenúť jej nešťastný prejav z roku 2016, ktorý bol z veľkej časti opísaný z prejavu Michelle Obamovej z roku 2008.

Vtedy New York Times napísal: “Melania Trump je na mieste, na ktorom vôbec nechcela byť – na verejnosti.”

Na druhej strane po Louise Catherine Adams je to len druhá americká prvá dáma, ktorá sa nenarodila na americkej pôde. Melania Trump vyrastala v paneláku v Slovinsku, ukončila štúdium architektúry, potom odišla do New Yorku ako modelka v roku 1996, kde sa o dva roky neskôr stretla s Donaldom Trumpom. Dostala sa medzi newyorskú šľachtu, až nakoniec skončila v Bielom dome. To je ukážkový príklad toho, čo je možné v USA.

Okolo 22:40 vystúpila v olivovo zelenom kostýme so širokým opaskom a na nebezpečne vysokým podpätkoch.  Mohli ste vidieť napätie, ako aj profesionalitu, s ktorou sa modelka prechádza po móle. A samozrejme, ako vždy bola po vizuálnej stránke bezchybná. Žiadne stopy po tom, že by mala 50 rokov.

 

Donald Trump po prejave dal manželke bozk. Zdroj: SITA / AP

Žiadny bojovný prejav

Jej prejav bol opakom bojových vystúpení jej manžela a jeho detí Erica a Tiffany. Ukázala sa ako starostlivá, súcitná a pokorná. A ani jediným slovom nezaútočila na Trumpových demokratických konkurentov Joe Bidena a Kamalu Harrisovú.

Prvá téma: pandémia

„Viem, že veľa ľudí sa bojí alebo sa cítia bezmocní. Chcem, aby ste vedeli, že nie ste sami,” povedala a potom ubezpečila: “Vláda môjho manžela neprestane bojovať, kým nebude pre každého dostupná účinná liečba alebo vakcína.”

Hovorila o svojom vlastnom americkom sne

„Ako malé dieťa v Slovinsku, ktoré v tom čase žilo pod komunistickou nadvládou, som už veľakrát počula o úžasnom mieste zvanom Amerika – krajine, ktorá symbolizovala slobodu a príležitosti. Ako som dospievala, mojím cieľom bolo presťahovať sa do Spojených štátov a nasledovať môj sen a pracovať v módnom priemysle.”

Po 10 rokoch papierovania a trpezlivosti sa v roku 2006 stala americkou občiankou. “Je to stále jeden z najúžasnejších momentov v mojom živote.”

A samozrejme sa postavila za svojho manžela, 45. prezidenta Spojených štátov amerických, Donalda J. Trumpa.

„Nezáleží na tom, koľko negatívnych alebo falošných titulkov alebo útokov prichádza z druhej strany – Donald Trump sa nikdy neprestane zaoberať starostlivosťou o Američanov,“ uviedla prvá dáma. Jej tvár neodhalila nič, čo sa v nej deje. Bola kontrolovaná a takmer tuhá.

Nasledujúce štyri roky chce ako prvá dáma stavať na “Be Best” a pracovať s jednotlivcami na schvaľovaní zákonov, ktoré sa postarajú o tých najzraniteľnejších. “Be best” je jej iniciatíva. ktorá je zameraná okrem iného na šikanovanie na internete.

Matka Barrona, najmladšieho syna  (14) Donalda Trumpa, bola vo všeobecnosti najpresvedčivejšia, keď hovorila o svojich obavách súvisiacich so sociálnymi médiami a ich vplyve na deti a dospievajúcich.

Keď bolo po všetkom, Donald Trump k nej prišiel na pódium, pobozkal ju na tvár a spokojne prikývol. O niečo neskôr zmizli do noci – a Melanii Trumpovej sa viditeľne uľavilo, že celý humbuk sa skončil.

Mohlo by vás zaujímať