Spoločnosť Regióny Koronavírus Košice Domáce Nitra Púchov Top

Druhý deň plošného testovania je v plnom prúde. Košičania a Púchovčania už stoja v radoch

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

PÚCHOV – V meste Púchov a v ďalších vybraných obciach okresu v nedeľu pokračuje celoplošné antigénové testovanie na nový koronavírus. Je to dobrovoľné a bezplatné.

 

Púchovská radnica zriadila v meste 11 odberových miest. Testovanie trvá celý víkend (9. 1. – 10. 1.) v čase 8.00 h do 20.00 h. Okrem okresného mesta sa v nedeľu testuje aj v obciach Dohňany, Lysá pod Makytou, Beluša, Streženice, Lednické Rovne, Dolná Breznica a Nimnica.

V prvý deň regionálneho testovania sa k 12.00 h v meste Púchov nechalo otestovať 1125 ľudí. Šesť z nich malo pozitívny test, čo predstavuje mieru pozitivity 0,53 percenta. Spolu s výsledkami zo všetkých okolitých obcí prejavilo do 12.00 h záujem otestovať sa v okrese celkom 2886 obyvateľov. Pozitívny test malo 22 z nich, pričom miera pozitivity dosiahla 0,76 percenta. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka mesta Katarína Heneková.

Radnica na oficiálnej webovej stránke uviedla, že možnosť využiť následné pretestovanie pozitívnych PCR testami, plánované v prvej polovici nasledujúceho týždňa, chcú využiť všetci záujemcovia, ktorí sa na testovaní zúčastňujú.

Púchovská radnica zriadila v meste 11 odberových miest. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Záujem o regionálne antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 v meste Púchov prejavilo v sobotu (9. 1.) 2963 ľudí, pričom pozitívny test malo 22 z nich. Miera pozitivity tak dosiahla 0,74 percenta. TASR o tom informovala Laura Krošláková zo sekretariátu Mestského úradu v Púchove.

Dokopy s výsledkami zo všetkých ďalších zapojených obcí v okrese Púchov prišlo v sobotu na testovanie 7063 ľudí. Pozitívny test malo 61 z nich, čo tvorí 0,86-percentnú mieru pozitivity. “Približne tretina pozitívne testovaných boli občania z iného okresu ako Púchov,” dodala Krošláková.

Primátorka Púchova Katarína Heneková hodnotí sobotňajšiu účasť ako slušnú. Testovanie malo podľa nej bezproblémový priebeh. “Každé ‘zachytenie’ pozitívne testovanej osoby má význam pre všetkých. Verím, že obyvatelia, ktorí sa nestihli otestovať v sobotu, využijú túto možnosť v nedeľu. Prosím, využite svoje právo a možnosť zistiť, ako na tom skutočne sme, a spoločne tak môžeme pomôcť zdravotníkom, ale i celej kritickej infraštruktúre,” skonštatovala Heneková.

V okrese Púchov prišlo v sobotu na testovanie 7063 ľudí. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Odberové miesta v Košiciach sú pripravené

V Košiciach otvorili v nedeľu ráno všetkých 66 odberných miest. Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 tak pokračuje zatiaľ bez problémov aj počas tretieho dňa. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Vladimír Fabian.

Ako uviedol, víkendové testovanie v meste Košice odhalilo za piatok (8. 1.) a sobotu (9. 1.) takmer 500 pozitívnych prípadov. Otestovali skoro 32-tisíc ľudí.

Všetky odberné miesta v Košiciach otvorili v nedeľu o 9.00 h s výnimkou testovacieho miesta v areáli U. S. Steel. Tam začali opäť o dve hodiny skôr než v meste, aby umožnili otestovať sa tým, ktorí končia nočnú zmenu. Ako informoval hovorca podniku Ján Bača, od piatka do nedele 8.30 h otestovali v U. S. Steel 1621 ľudí, z toho 38 bolo pozitívnych na ochorenie COVID-19. „Dôležitá je okamžitá reakcia nadriadených, ktorí ihneď kontaktujú kolegov pozitívne testovaných, aby zabezpečili otestovanie a prípadnú karanténu dotknutého pracoviska,“ dodal.

Odberné miesta sú dovedna v 18 mestských častiach. Testovanie v Košiciach sa začalo v piatok od 16.00 do 20.00 h a pokračuje v sobotu a nedeľu od 09.00 do 17.00 h. V pondelok sa bude ešte testovať v Kulturparku na Kukučínovej ulici a takisto v areáli U. S. Steel. Informácie o testovaní a odberných miestach sú na webstránke korona.kosice.sk.

V Košiciach sa testuje na 66 odberných miestach. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

V Košiciach otestovali počas dobrovoľného plošného testovania od piatka do nedele (8. – 10. 1.) vyše 53.000 ľudí, z toho pozitívnych bolo takmer 900, čo predstavuje 1,67 percenta z celkového počtu. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian.

Ako ďalej priblížil, v nedeľu na odberných miestach otestovali vyše 20.000 ľudí, z ktorých vyšlo takmer 400 pozitívnych. Miera pozitivity v percentách je na úrovni 1,86.

Testovanie v Košiciach pokračuje aj v pondelok (11. 1.). Verejnosť sa môže dať otestovať v Kulturparku na Kukučínovej ulici od 9.00 do 17.00 h a v areáli U. S. Steel od 7.00 do 19.00 h.