Politika Spoločnosť Domáce

Držanie psa na reťazi môže byť zakázané, poslanci do druhého čítanie posunuli návrh z dielne SNS

Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Držať psa na reťazi s výnimkou času potrebného na kŕmenie, čistenie či ošetrenie by mohlo byť zakázané. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá tieto zmeny prináša. Návrh predložila poslankyňa Eva Antošová (SNS).

 

Novelou by sa podľa poslankyne zabránilo zbytočnému týraniu a utrpeniu psov uviazaných na reťaziach, šnúrkach či špagátoch. “Držanie psa na reťazi spôsobuje zvieraťu utrpenie, môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a môže spôsobiť trvalú poruchu jeho správania,” argumentovala poslankyňa v dôvodovej správe. Dodala tiež, že držanie na reťazi potláča prirodzené potreby spoločenského a svorkového zvieraťa, akým pes je, čo vedie k jeho frustrácii, agresívnemu správaniu a sebapoškodzovaniu.

“Ustanovuje sa zákaz držať psa na reťazi s výnimkou času, ktorý je preukázateľne potrebný na kŕmenie, čistenie, vyšetrenie, ošetrenie, alebo iného dôvodu vedúceho k zabezpečeniu pohody zvieraťa a ochrany jeho zdravia,” píše sa v dôvodovej správe návrhu.

Nová legislatíva by mohla byť účinná od 1. januára 2022, pretože sa podľa Antošovej musí spoločnosť na dané obmedzenie adaptovať.