Domáce Spoločnosť Top

Držte si klobúky, víchrice ešte na Slovensku neutíchnu. Meteorológ povedal, na čo sa treba pripraviť

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Neprešiel ani týždeň a opäť na Slovensko dorazil ničivý vietor. Víchricu Petru, ktorá pustošila západné Slovensko ešte minulý týždeň a spôsobila materiálne škody, nahradil orkán Sabine. Ten sa presunul od Nemecka a prechádzal aj cez Česko, pričom zo západnej Európy hlásia škody, aj obete na životoch. Bude tento fenomén už bežným javom v zime, alebo išlo len o náhodný jav? 

 

Víchrica Petra, ktorá miestami dosahovala rýchlosť podobnú orkánu, sa prehnala územím západného Slovenska ešte v utorok 4. februára. Silný vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť aj 115 kilometrov za hodinu, zhadzoval stromy, lámal konáre, spôsobil škody na majetkoch a kolaps v doprave, aj zranil a zabil maloleté deti. Nešťastie sa stalo v Myjave v stredu 5. februára, kedy na 4-ročné dievčatko a jeho 2-ročného brata padla plechová zastávka pri miestnej nemocnici. Dievča nešťastie neprežilo, chlapca museli previezť do bratislavského Národného ústavu detských chorôb s vážnymi poraneniami hlavy, kde ho aj operovali.

Okrem toho silný vietor prevrátil na Prístavnom moste nákladné auto a popadané stromy i konáre spôsobili obmedzenia aj v železničnej doprave, viaceré vlaky hlásili meškania od 20 do 170 minút. Víchrica sa dotkla aj Dopravného podniku – porozbíjala sklenené tabule na zastávkach, a spôsobila výpadky v doprave liniek a ich obvyklých trás. Problémy okrem hlavného mesta avizovali aj iné kraje, silný vietor a nepriaznivá poveternostná situácia pozatvárali horské priechody, autá zostali po víchrici prevrátené, popadané stromy blokovali dopravu.

Zdroj: FB / Prezídium HaZZ

Po Petre prišla aj Sabine

S víchricami sa to ale neskončí ani tento týždeň. Hneď v jeho úvode do Európy prišiel orkán Sabine, ktorý v už bývalej krajine EÚ Veľkej Británii nazývajú Ciara. Tam spôsobil obrovské materiálne škody, krajiny sa sťažujú na záplavy a vietor, ktorý v nárazoch dosahoval aj 150 kilometrov za hodinu. Silný orkán rušil aj lety spoločnosti British Airways, rovnaký ťah zvolilo aj letisko v Bruseli.  V Čechách sa ocitlo bez elektrickej energie viac ako 120-tisíc domácností, českí energetici preto vyhlásili pre niektoré územia kalamitný stav.

Naďalej platia výstrahy pred vetrom. Zdroj: SHMÚ

Následne v pondelok krátko popoludní dorazila víchrica aj na Slovensko, Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre územie Bratislavského kraja výstrahu tretieho stupňa pred vetrom. V západnej časti Slovenska platila zväčša výstraha 2. stupňa. Silný vietor však pretrváva aj dnes, t.j. v utorok 11. februára. Stále sú vydané výstrahy druhého stupňa, silný vietor ovplyvňuje aj vonkajšiu pocitovú teplotu. Kým v Bratislave je aktuálne 7 stupňov, pocitová teplota je 3 stupne a rýchlosťou 29 kilometrov za hodinu fúka západný vietor .

Ide o bežný jav?

Glob.sk sa rozprával s meteorológom a klimatológom Pavlom Matejovičom o tom, či ide o bežný jav v tomto ročnom období, aj o tom, či môžeme v najbližšom čase skôr ako so snehom počítať s víchricami. Ten uviedol, že s veterným a premenlivým počasím treba rátať aj v priebehu celého tohto týždňa. Dôvodom je, že k nám postupuje západné prúdenie s hlbokými tlakovými nížami. Tie postupujú od Atlantického oceána smerom do Európy. “Nedá sa však povedať, že v budúcnosti budeme mať v zime na Slovensku namiesto snehu víchrice. Úbytok snehovej pokrývky a celkové zmierňovanie zím pozorujeme už aj v súčasnosti, takýto trend bude pokračovať aj naďalej. V dôsledku zvyšujúcej sa globálnej teploty získavajú všetky atmosférické procesy na dynamike, čiže sa to týka aj prehlbovania tlakových níží nad Atlantickým oceánom. Čiže bude treba rátať s tým, že takéto situácie sa budú vyskytovať v zime čoraz častejšie, v budúcnosti sa môžu vyskytnúť ešte aj silnejšie víchrice,” uviedol pre Glob.sk Matejovič.

Ako však dodal, nemusí to byť pravidlo každej zimy a počas celého obdobia. Stále sa môže vyskytnúť aj taká zima, ktorá bude bohatá na sneh, a to najmä na horách. “V nížinách sa však budú zrážky vyskytovať prevažne vo forme dažďa,” povedal na záver.

Mohlo by vás zaujímať