Spoločnosť Zahraničné Top

Dubajskému vládcovi ušla manželka. Zobrala deti aj desiatky miliónov eur

Na archívnej fotke Muhammad bin Rášida Ál Maktúm a manželka Hája na dostihoch v Ascote. Zdroj: SITA/AP

DUBAJ – Známa princezná Hája Bint Al Hussein zo Spojených arabských emirátov ušla zo zlatej klietky a od manžela Muhammada bin Rášida Ál Maktúma. Útočisko teraz hľadá v Európe. Nie je to prvá žena, ktorá sa pokúsila vysokopostaveného emira opustiť. V minulosti sa dostal na titulky vďaka svojej dcére, ktorá sa tiež pokúsila o útek.

 

Ak by sme vychádzali z posledných publikovaných básní, ktoré uverejnil na svojej internetovej stránke, tak Muhammad bin Rášid Ál Maktúm už svoju šiestu manželku úplne odpísal. O tom, že Hája Bint Al Hussein, manželka vládcu Dubaja ušla do Nemecka, sa písalo už pred pár týždňami. 

Popri dvoch deťoch si mala odniesť aj vysokú sumu peňazí. Malo ísť približne o 35 miliónov eur. Z Londýna, kde podľa britského denníka the Times vlastní v Kensington Palace Gardens dom za takmer 90 miliónov dolárov, už podala žiadosť o rozvod. Miesto jej pobytu sa však oficiálne neuvádza, pretože sa ukrýva.

“Je mi jedno, či žiješ, alebo si mŕtva,” píše v básni  o “zradkyni” ohrdnutý manžel. Ešte donedávna za svojou najmilšou smútil. Podľa informácií britských médií požiadal emir (v júli bude mať 70 rokov) o právo na starostlivosť pre dcéru al-Jalilu (11) a syna Zayeda (7). Prvé súdne pojednávanie sa malo konať už v máji, ďalšie je naplánované na 30. júla.

Znepokojujúce informácie

Podľa BBC má útek princeznej Háji niečo spoločné s osudom ďalšej dcéry šejka Muhammada bin Rášida – Latify Muhammad. Tú má emir so svojou ďalšou manželkou. Hája sa dozvedela “znepokojivé fakty” o jej prípade. O jej pokuse o útek bol natočený aj dokumentárny film Escape from Dubai. V roku 2018 sa mladá žena takisto pokúsila vymaniť sa z područia svojho otca. Ten však za ňou poslal komando, ktoré ju unieslo z lode, na ktorej sa nachádzala. 

Latifa sa obrátila na verejnosť prostredníctvom videa, v ktorom obvinila otca zo závažných činov a označila ho za stelesnenie zla. Podľa týchto informácií uniesol z Veľkej Británia aj ďalšiu svoju dcéru Šamsu a nechal ju uväzniť.

Hája je dcérou kráľa Husajna z Jordánska, ktorý zomrel v roku 1999. Je teda nevlastná sestra súčasného kráľa Abdullaha.

S Muhammad bin Rášid Ál Maktúmom, ktorý je dubajským premiérom a viceprezidentom Spojených arabských emirátov, sa zosobášila v roku 2004 v jordánskom Ammáne. Oboch spájala láska ku koňom. Hája bola aktívnou jazdkyňou a v roku 2000 sa dokonca zúčastnila olympijských hier v Sydney. Pár sa pravidelne zúčastňoval dostihov v britskom Ascote. 

Zája má dobré vzťahy s britskou kráľovskou rodinou. Zdroj: SITA/AP

Polygamné manželstvo

Jordánska princezná má blízko k britskej kráľovskej rodine a vo Veľkej Británii sa cíti ako doma. Strávila tam čas svojich štúdií. Manželstvo, v ktorom s Muhammadom bin Rášidom Ál Maktúmom žila, bolo polygamné. Čiže je podľa euróspkych zákonov neplatné. Opatrovníctvo detí by malo byť teda prisúdené jej. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s týmto prípadom vyrovnajú britské súdy.

I keď Háju označujú niektoré médiá za šiestu manželku, neznamená to, že všetky emirove manželstvá sú platné. Islam totiž umožňuje maximálne štyri manželstvá. A Muhammad bin Rášid sa sa v skutočnosti nerozviedol so svojou prvou manželkou Hind bint Maktúm bin Juma Al Maktúm.

Je zaujímavé, že je sesternicou svojho manžela. Zobrali sa v roku 1979, keď mala 17 rokov. I keď sú v arabskom svete podobné manželstvá rozšírené, aj tak ide z európskeho hľadiska o neobvyklý vzťah.

Prvá manželka emira je matkou dvanástich z jeho 30 detí. Druhý najstarší syn Hamdan bin Mohammed je korunným princom Dubaja. Najstarší, Rašíd, zomrel pred niekoľkými rokmi na infarkt. Hind sa neukazuje na verejnosti a neexistujú ani žiadne jej fotografie. Ale jej postavenie prvej emirovej manželky je nedotknuteľné. 

Galéria
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm a jeho manželku spájala láska ku koňom. Zdroj: wikipedia
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm je premiérom Dubaja. Ilustračné foto: pixabay
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm je premiérom Dubaja. Ilustračné foto: pixabay
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm je premiérom Dubaja. Ilustračné foto: pixabay
navigate_before
navigate_next