Bratislava Nitra Domáce Poprad Politika Top

Dubčekov syn bude poslancom, dal to Pálffy aj Stümpel. Nevyšlo to Jakubcovi ani Adamcovi

Bývalý slovenský reprezentant Žigmund Pálffy sa stal mestským poslancom v Skalici. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – V komunálnych voľbách ľudia vraj volia najmä podľa toho, aký cveng má meno, ktoré volia. Niekedy pomôže už len samotná znalosť mena kandidáta, aby mu voliči dali hlas. Platí to najmä u športovcov či umelcov alebo u známych mien z médií a politiky. V týchto voľbách sa zadarilo športovcom, herci a umelci pohoreli.

 

Meno bývalého predsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR a tvár reformného procesu v roku 1968 Alexandra Dubčeka je známe na celom Slovensku. Jeden z jeho synov, lekár Pavol Dubček sa stal poslancom v Bratislave – Novom Meste za Stranu zelených Slovenska. Spolu s ním sa stal v rovnakej mestskej časti poslancom aj iný syn významného politika a to Peter Weiss. Jeho otec je bývalý ľavicový politik, ktorý po roku 1989 previedol Komunistickú stranu Slovenska procesom transformácie na sociálnodemokratickú stranu SDĽ. Je dlhoročným veľvyslancom Slovenska v Maďarsku a od roku 2013 v Česku. Jeho syn sa dostal do zastupiteľstva ako nezávislý.

Žigmund Pálffy a Jozef Stümpel patria medzi bývalých legendárnych hokejistov. “Žigo” kandidoval v Skalici, Stümpel sa stal poslancom mestského zastupiteľstva v Nitre. Pikoškou pri tom sú rozdielne koalície za ktoré kandidovali. Zatiaľ čo Stümpel kandidoval ako nezávislý na kandidátke za strany Smer-SD a SNS, Pálffy sa postavil do boja za koalíciu strán SDKÚ-DS, OKS, Starostovia a nezávislí kandidáti a KDH.

V komunálnych voľbách v Poprade uspela aj Helena Mezenská, bývalá poslankyňa NR SR a bývalá kandidátka na prezidentku. V Žiline sa podarilo získať poslanecký mandát Lukášovi Milanovi, bývalému novinárovi, ktorý sa preslávil vďaka súdnemu procesu s nebohým expredsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. V bratislavskej Rači uspel aj Filip Rybanič, asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára, ktorý sa nezákonne pozrel na účty Roberta Kaliňáka. Súd síce rozhodol o jeho vine z porušenia bankového tajomstva a nadelil mu tri roky s podmienkou na päť, Rybanič sa ale odvolal. V prípade potvrdeného rozsudku môže Rybanič prísť aj o miesto poslanca.

Neúspechom skončila kandidatúra zabávača Martina Jakubca na post starostu v Hrubej Borši pri Senci, ako aj kandidatúra herca Igora Adamca na post starostu v Bratislave – Ružinov.

Galéria
Zabávač Martin Jakubec, Zdroj: FB/MartinJakubec
Igor Adamec, Zdroj: FB/Igor Adamec
Na snímke vpravo bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry SR Igor Adamec Zdroj: TASR – Pavel Neubauer
Na snímke expolitik a veľvyslanec v Českej republike Peter Weiss. Zdroj: TASR – Michal Svítok
Peter Weiss mladší, syn známeho expolitika. Zdroj: FB/Peter Weiss
Žigmund Pálffy. Zdroj: TASR – Michal Svítok
Jozef Stümpel. Zdroj: TASR – Andrej Galica
Na snímke Pavol Dubček, syn Alexandra Dubčeka, Zdroj:TASR – Martin Palkovič
Na snímke Filip Rybanič, asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára prichádza na súdne pojednávanie v Bratislave vo štvrtok 3. augusta 2017. Súd sa zaoberal tým, že Rybanič sa v roku 2016 ako zamestnanec Tatrabanky pozrel na účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Rybaniča zadržala Národná kriminálna agentúra v júni 2016. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Na snímke bývalá opozičná poslankyňa Helena Mezenská (OĽaNO) počas 2. schôdze NR SR 9. mája 2012 v Bratislave. Zdroj: TASR – Martin Baumann
navigate_before
navigate_next