Regióny Bratislava Top

DUNAJ STÁLE STÚPA Hladina má už vyše 7 metrov: Kalná voda a masy dreva sa stali atrakciou

BRATISLAVA – Hladina Dunaja dosiahne svoj vrchol dnes v popoludňajších hodinách. Hoci bude hladina nasledujúce hodiny prudko stúpať, tento stav nebude trvať dlho a mal by pominúť už počas utorka, predpovedali meteorológovia.

 

Silný prúd vody nesie so sebou masy dreva a nánosy odpadu. Tie sú zachytené o ukotvené lode. Situáciu monitorujú aj hasiči, ktorí si fotili kritické miesta na Tyršovom nábreží. Z divokého Dunaja sa stala doslova atrakcia. Zvedavci si vodu, ktorá sa k nám valí zo zničeného Nemecka nakrúcajú na mobily. Stúpajúca hladina v Bratislave dosial o ôsmej hodine ráno 703 centimetrov. V Devíne dosahuje 665 a v Medveďove 631 centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na to, že výška hladiny prekročila prvý stupeň povodňovej a vydali preto výstrahu prvého stupňa pred povodňami. Tá zatiaľ platí do utorka 20. júla do polnoci.

Hladina zaplavila schody.
Zdroj: Zoznam.sk

Kulmináciu očakávajú hydrológovia v pondelkových popoludňajších, respektíve večerných hodinách, v Devíne na úrovni 735 a v Bratislave vo výške 770 centimetrov. “Následný pozvoľný pokles na tomto úseku očakávame v nočných hodinách. Na dolnom úseku, v staniciach Komárno a Štúrovo, by povodňová vlna mala kulminovať v utorok (20. 7.) nadránom,” približuje SHMÚ.

SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred povodňami.
Zdroj: SHMÚ

Samospráva situáciu spolu so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Hasičským a záchranným zborom .monitoruje. “Vzhľadom na to, že aktuálne sú zaplavované inundačné územia najmä v okolí Devínskej Novej Vsi, Devína, Petržalky, Rusoviec a Čunova, ktoré sú zároveň aj významnými liahniskami komárov, mesto bude počas aktuálneho týždňa vykonávať rozsiahle zásahy larvicídom BTI, aby sa minimalizovalo kalamitné liahnutie záplavových komárov,” informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Hladina Dunaja stále stúpa.
Zdroj: Zoznam.sk

Slovenský vodohospodársky podnik v nedeľu neskoro večer ubezpečil, že sleduje prívalovú vlnu na Dunaji. “Situácia na vodnom toku Dunaja je pre toto obdobie bežná, a preto niet dôvodu na paniku. V rámci ochrany hlavného mesta sa podnik riadi monitorovacou stanicou v nemeckom Passau, ktorá umožňuje prípravu aktivít na tri dni vopred,” informoval hovorca vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Voda odplavuje veľké kusy stromov a odpadu.
Zdroj: Zoznam.sk