Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora

BRATISLAVA – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa vzdal svojej funkcie. Novinárom to oznámil podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO). Prečítal im list, ktorým Kováčik parlamentu svoje rozhodnutie oznámil. Kováčik list napísal 10. novembra. Termín voľby nového šéfa špeciálnej prokuratúry zatiaľ neurčili.

*Aktualizované 17:20 o reakciu ministerky spravodlivosti.


“Dnes (štvrtok, poznámka TASR) bolo NR SR doručené vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora s nasledovným textom: ‘S ohľadom na skutočnosť, že uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 25. októbra o vzatí do väzby mojej osoby nadobudlo právoplatnosť, týmto sa podľa ustanovení zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry vzdávam funkcie špeciálneho prokurátora,”
priblížil Grendel. Osobne si myslí, že Kováčik v tejto situácii urobil to najrozumnejšie, čo mohol.

Dodal, že z rozhodnutia Kováčika vyplýva, že NR SR bude musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora. O termínoch a ďalších krokoch budú podľa jeho slov verejnosť informovať. Nepredpokladá však, že by sa voľba spojila s voľbou nového generálneho prokurátora. “Je to nová informácia, musíme si s kolegami sadnúť tak, aby to bolo všetko na poriadku a v súlade so zákonmi a termínmi, ktoré zákony predpokladajú,” uviedol.

Dušan Kováčik je momentálne väzobne stíhaný. Okrem iného je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Podľa Denníka N sa podozrenia voči nemu netýkajú len kauzy bratislavskej zločineckej skupiny takáčovcov. Je tiež obvinený, že mal pomáhať mariť vyšetrovanie prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA. Okrem iných sa mal na tejto príprave vraždy podieľať aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Kováčik je momentálne väzobne stíhaný. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Dobrá voľba

Rada prokurátorov hodnotí pozitívne, že sa Dušan Kováčik vzdal funkcie špeciálneho prokurátora. Pre TASR to uviedol jej predseda Juraj Purgat s tým, že prokurátorská rada ho k tomu predtým vyzvala.  “Keďže máme oprávnenie navrhovať kandidáta na funkciu špeciálneho prokurátora, po uvoľnení tejto funkcie zasadneme a určíme si postup. O všetkom budeme verejnosť informovať,” doplnil Purgat.

Logický krok

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje rozhodnutie Dušana Kováčika vzdať sa funkcie špeciálneho prokurátora za logické vzhľadom na závažnosť obvinení, ktorým čelí. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Poznamenal, že prezidentka už v prvej reakcii uviedla, že by sa Kováčik mal vzdať postu.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Politické krytie

Z funkcie špeciálneho prokurátora, ktorý mal bojovať proti najzávažnejším formám kriminality, odstúpil človek podozrivý z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vyhlásilo to hnutie OĽANO v súvislosti s tým, že sa Dušan Kováčik vzdal funkcie špeciálneho prokurátora.

“Do tohto stavu nás doviedol ’právny štát’ v réžii Fica a Pellegriniho. Hnutie OĽANO vytrvalo poukazovalo na podozrivé zastavovanie vyšetrovania najväčších korupčných káuz, ako Gorila, ’Hlas podobný Ficovi’ a množstvo ďalších,” uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO. Podľa hnutia je evidentné, že pri týchto kauzách museli mať rôzne osobnosti najvyššie politické krytie. Dodalo, že aj preto by mali predstavitelia bývalej vládnej garnitúry v politike skončiť.

Poškodil reputáciu

Dušan Kováčik poškodil reputáciu celej prokuratúry SR ťažko uveriteľným spôsobom. Uviedol to predseda Súdnej rady SR Ján Mazák v reakcii na rozhodnutie Kováčika vzdať sa funkcie špeciálneho prokurátora. TASR jeho stanovisko poskytla hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller. “Pán Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora s takým meškaním, že jeho rezignácia sa dá komentovať len tromi slovami. Neskoro, veľmi neskoro. Jeho dlhodobé váhanie vyústilo do situácie, v ktorej zložil funkciu až keď sa definitívne ocitol vo väzbe,” dodal Mazák.

Zdroj: TASR / Michal Svítok

Žiadne prekvapenie

Rozhodnutie Dušana Kováčika vzdať sa funkcie špeciálneho prokurátora nie je žiadne prekvapenie. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). TASR jej stanovisko poskytol hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla. Ministerka sa nazdáva, že Kováčik mal toto rozhodnutie urobiť už skôr. “Pri tak závažných obvineniach je dôležité z hľadiska dôveryhodnosti inštitúcií, aby osoba, ktorá je na čele takejto inštitúcie, urobila takéto rozhodnutie, aj keď je to nepríjemné. A nesúvisí to vôbec s tým, či bola preukázaná vina. Súvisí to jednoducho s tým, že tá dôveryhodnosť inštitúcie padá dole,” poznamenala.

Viac o téme: aktualizované, Dušan Kováčik, funckia, Gábor Grendel, Kriminálny úrad finančnej správy, Ľudovít Makó, NaKA, OĽaNO, prezidentka, Rada prokurátorov, špeciálny prokurátor, vzdanie, Zuzana Čaputová

Súvisiace články