Spoločnosť Domáce Top

Dušičky stoja slovenské domácnosti aj stovku eur. Na toto minieme najviac

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Presúvanie z jedného cintorína na druhý. V týchto dňoch Slováci vo veľkom navštevujú cintoríny a hrobové miesta, kde ležia ich nebohí príbuzní, zapaľujú im sviečky, či pokladajú kvety. Nič však nie je zadarmo, a pokiaľ si človek nevypestuje kvety pre tento sviatok doma, musí ich kúpiť, či už v kvetinárstve alebo na trhu. Keď sa k tomu pridá ešte nákup sviečok a kahancov, tak ľudia zisťujú, že si cez tieto sviatky musia siahnuť poriadne hlboko do vrecka.

 

Cintoríny vo všetkých kútoch Slovenska sa posledné dni zapĺňajú ľuďmi, ktorí prišli zapáliť sviečku svojej rodine, známym či kamarátom, ktorí už nie sú na tomto svete. Na nápor ľudí na cintorínoch upozorňuje aj polícia, ktorá pripravila viaceré bezpečnostné opatrenia a na množstvo ľudí sa vyzbrojili aj dopravné podniky. Trhy, ktoré donedávna hrali rôznymi druhmi ovocia a zeleniny, už pred niekoľkými dňami vymenili svoj sortiment za kvety, kahance a inú výzdobu na hroby. Tie sa pohybujú v rôznych cenách, všetko závisí od veľkosti. Napríklad menší veniec z ihličia, šišiek a rôznych kvetov môže  vyjsť okolo 12 eur. Za prepracovanejšie vence si však siahnete do vrecka podstatne hlbšie – môžu vyjsť aj na 28 až 30 eur.

Na trhoch sa dajú kúpiť kvety rôznych farieb, veľkosti a druhov. Líšia sa aj ceny. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

V ponuke nájdete aj mini vence, ktorých cena sa pohybuje do 5 eur za kus. Platí – čím väčší veniec, tým vyššia cena. Naopak, živé kvety v kochlíkoch stoja od 5 do 10 eur. Tu záleží nielen na veľkosti, ale aj na druhu kvetov. Najdrahšie sú chryzantémy, malá kytica vyjde cez 10 eur.

Ceny sa líšia aj pri kahancoch. Tie zo skla sú, samozrejme, drahšie. Kým plastový kahanec strednej veľkosti dostať aj do eura, menšie sklené sa dajú zohnať po 5 eur. Veľký kahanec, ktorý sa otvára z prednej strany, stojí od 7 do 10 eur. Ľudia bežne môžu počas týchto sviatkov obehať aj 5 až 10 hrobov. Výzdoba na všetky ich môže stáť aj cez 100 eur.

Viac na dušičky ako na MDŽ

Podľa prieskumu Poštovej banky Slováci míňajú na kvety pri príležitosti Sviatku všetkých svätých viac peňazí, než na Valentína či na Medzinárodný deň žien (MDŽ).  Z vybraných dát za posledné tri roky vidno, že ak sa ekonomike a ľuďom darí, sú ochotní minúť na blízkych viac peňazí. Každoročne sa totiž výdavky na nákup kvetinovej výzdoby počas všetkých troch sviatkov zvyšujú,” uviedla hovorkyňa banky Lýdia Žáčková. Ľudia vo veku nad 50 rokov míňajú v kvetinárstvach najviac počas všetkých troch sviatkov.

Čím sú ľudia mladší, tým menej peňazí míňajú na nákup kvetov pre blízkych. “Vo väčšej miere začínajú obdarúvať kvetmi na MDŽ a Valentína až vo veku 25 rokov. Na Dušičky sa však táto hranica posúva až na vek po štyridsiatke,” povedala Žáčková. Najviac míňajú na kvety pre zosnulých v Košickom kraji, za ktorým nasledujú Bratislavský a Trnavský kraj.

Najdrahšie sú chryzantémy, ľudia nájdu na trhoch aj lacnejšie kvety. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Na domácnosť aj 50 eur

Obyvatelia Slovenska na dušičky nešetria – koľkokrát na výzdobu hrobov a sviečky nechajú aj cez 50 eur. Príkladom toho je aj Jana, ktorá minula na sviečky a kvety zhruba 60 eur. “Kupovala som päť chryzantém v kochlíkoch, pričom jeden stál 7 eur. Sviečky a dekorácia hrobu ďalších 20 eur. Do rozpočtu počítam aj zapaľovače a takéto drobnosti, ktoré ma vyšli na 5 eur,” hovorí obyvateľka Bratislavy. Tá sa na hroby vybrala prvýkrát v stredu, druhé kolo plánuje cez víkend.

Cez 70 eur dal na dušičky Andrej. Ten však dodal, že viaceré veci – ako kvety a vence, si vedeli spraviť doma z rastlín a kvetov, ktoré im rastú na záhrade. Aj tak ale museli viaceré veci dokupovať. “Celkovo to našu rodinu vyšlo cez 70 eur. V tejto sume sú zarátané aj kvety, kahance, sviečky a dekorácia hrobov,” vysvetlil.

Galéria
Počas sviatkov sa opäť cintoríny zaplnia výzdobami. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na trhoch sa dajú nájsť krásne vence rôznych veľkostí a ceny. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Trhy ponúkali živé kvety na hroby. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pri niektorých vencoch sa Slováci siahli hlboko do vrecka. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Vence hrali jesennými farbami. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Slováci majú na výber množstvo kvetov, vencov aj kahancov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Malé kahance stoja pod 5 eur, veľké do 10 eur. Predavači núkajú plastové, aj sklenené varianty. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Slováci si mohli kúpiť plastové, aj sklenené kahance. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next