Domáce Koronavírus

Dvaja lekári z UNB v Ružinove majú negatívne testy na ochorenie COVID-19

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Dvaja lekári z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v bratislavskom Ružinove majú negatívne výsledky testov na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

 

Pred zasadnutím krízového štábu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa lekárov, zdravotníckeho personálu a ani pacientov. Krajčí informoval aj o prípade všeobecného lekára z Púchova, ktorému bolo potvrdené ochorenie COVID-19, i o dvoch nakazených pacientoch v Národnom onkologickom ústave (NOÚ).

Minister informoval aj o prípade ďalšieho lekára z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNB v Ružinove, ktorému potvrdili ochorenie COVID-19. Ten však podľa slov Krajčího neprišiel do styku s pacientmi a v kontakte bol len so šiestimi zdravotníkmi. “Všetci pacienti v ružinovskej nemocnici sa nemusia ničoho obávať. Boli prijaté prísne protiepidemiologické opatrenia,” vyhlásil minister s tým, že klinika i nemocnica poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Zároveň potvrdil, že na NOÚ boli prítomní dvaja pacienti, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Jeden z pacientov je už hospitalizovaný na infekčnej klinike v nemocnici na bratislavských Kramároch. “Druhý pacient s podozrením je v prísnej izolácii na NOÚ,” podotkol Krajčí s tým, že v karanténe sú pre tento prípad dvaja lekári, tri sestry a jeden sanitár. Tí prišli s pozitívne testovaným do styku.

Na Slovensku je aj ďalší prípad lekára, ktorému bolo potvrdené ochorenie COVID-19. Ide o všeobecného lekára z Púchova. “Tento lekár bol v kontakte s blízkou osobou, ktorá sa zdržovala v zahraničí,” vysvetlil minister. Do domácej preventívnej karantény muselo ísť preto šesť lekárov, ktorí s nim boli v úzkom kontakte.

V prípade všeobecných lekárov na Slovensku je podľa Krajčího väčšina v staršom veku, a teda patria medzi rizikovú skupinu. Takíto lekári poskytujú svojim pacientom služby len telefonicky. V prípade, že pacient bude musieť navštíviť lekára, všeobecní lekári si podľa ministra spomedzi seba určili mladších kolegov, ktorí takýchto pacientov vyšetria.