Spoločnosť Zahraničné

Dym z požiarov pri Černobyle zavialo do Kyjeva

Dym z požiarov pri Černobyle zavialo do Kyjeva. Zdroj: TASR / AP

KYJEV – Vedenie ukrajinskej metropoly Kyjev varovalo vo štvrtok obyvateľov, aby zatvorili okná vo svojich domovoch a nevychádzali von. Ovzdušie v meste bolo totiž večer znečistené okrem iného dymom lesných požiarov, ktoré už niekoľko dní vyčíňajú v uzavretej zóne okolo jadrovej elektrárne Černobyľ, informoval denník Kyiv Post vychádzajúci v angličtine.

 

O 23.10 h miestneho času (22.10 h SELČ) mal index kvality ovzdušia v Kyjeve podľa webovej stránky IQAir hodnotu 380, čo je “nebezpečná” úroveň. Úrovne žiarenia pozadia sú však v normálnom rozmedzí.

“Dym pochádza z požiarov v Žytomyrskej oblasti a v uzavretej zóne (elektrárne Černobyľ),” uviedla vo vyhlásení pre médiá kyjevská radnica. Dodala, že faktorom je aj juhozápadný vietor.

Dva dni po tom, čo sa podarilo uhasiť väčšinu ohnísk v uzavretej zóne okolo Černobyľa, silný vietor tam rozdúchal plamene na troch nových miestach, uviedol riaditeľ ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Mykola Čečotkin.

Nové požiare podľa neho nespôsobila prachová búrka, ktorá sa v rovnakom čase prehnala aj cez Kyjev a Kyjevskú oblasť.

Požiare vypukli 4. apríla a podarilo sa ich dostať pod kontrolu 14. apríla aj vďaka dažďu. Na mieste však zostalo niekoľko tlejúcich ohnísk.

Polícia našla už aj osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy. Ide o 27-ročného muža, ktorý tak podľa vlastných slov urobil “pre zábavu”, ale neskôr, keď sa oheň pod vplyvom vetra rýchlo rozšíril, ho už nedokázal uhasiť.

 Pokračujú v hasení ohnísk tlenia

V uzavretej zóne okolo bývalej jadrovej elektrárne v Černobyli pokračuje v piatok likvidácia a monitorovanie ohnísk tlenia po lesnom požiari, ktorý tam vypukol začiatkom apríla, bol uhasený, ale vo štvrtok sa znova rozhorel. Hasilo ho 1000 požiarnikov za pomoci vyše 100 kusov hasičskej techniky.

Podľa agentúry Ukrinform o tom v piatok informovala ukrajinská Štátna služba pre mimoriadne situácie.

Obyvatelia Kyjeva priľahlého regiónu sa od štvrtka sťažujú na znečistenie ovzdušia, a to i v dôsledku prachových vírov. Vo vzduchu však zaregistrovali aj zvyšky horenia z uzavretej zóny okolo Černobyľa, preto úrady požiadali obyvateľov mesta a okolia, aby neotvárali okná a obmedzili pohyb mimo domova.

Úrad pre mimoriadne situácie i kyjevská radnica obyvateľov mesta v piatok ubezpečili, že úroveň radiácie je v rámci obvyklých limitov.

Požiar v černobyľskej zóne vypukol vo štvrtok znova v dôsledku silného vetra, vysvetlil riaditeľ agentúry Černobyľ Tour a člen rady štátnej agentúry pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemeľjanenko. Podľa neho k nemu došlo tak, že vietor rozdúchal ohniská tlenia do otvoreného ohňa. Následné snahy o likvidáciu ohňa zo vzduchu sťažil silný vietor.