Spoločnosť Zahraničné Kultúra Top

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary pozná svoj verdikt. Organizátori definitívne rozhodli o jeho osude

Zdroj: TASR / Dominika Petráková

BRATISLAVA – Známe hviezdy či červený koberec tento rok nadšenci filmu neuvidia. Medzinárodný filmový festival (MFF) Karlovy Vary sa totiž neuskutoční. Organizátori tak rozhodli s ohľadom na pretrvávajúce opatrenia českej vlády v súvislosti s koronavírusom a zrušili jeho 55. ročník. Fanúšikovia ale nemusia smútiť, známy je nový termín jeho konania.

 

Česká republika postupne uvoľňuje opatrenia, s hromadnými podujatiami to ale zatiaľ nevyzerá ružovo. Organizátori postupne rušia akcie a festivaly. Svojho verdiktu sa dočkal aj obľúbený Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Organizátori sa rozhodli tohtoročné podujatie zrušiť.

Aj keď spočiatku zvažovali pripraviť festival v náhradnom termíne ešte tento rok. Nakoniec však dospeli k záveru, že kvôli medzinárodným opatreniam by sa udalosť nemohla konať v takom formáte, na aký sú diváci zvyknutí. Nekonala by sa totiž medzinárodná súťaž, ani prezentácia zahraničných tvorcov. Nehovoriac o sprievodných akciách, ktoré sú pre fanúšikov veľkým lákadlom. ,,Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary je jedným z najvýznamnejších kultúrnych udalostí u nás a ako organizátori sme nakoniec dospeli k záveru, že hľadanie redukovaných alebo alternatívnych variantov by išlo proti jeho hlavnému zmyslu, a tým je vzájomné stretávanie divákov, filmových tvorcov, ľudí z rôznych oblastí života a ich kolektívneho vnímania filmových diel,” uviedol prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

 

Jiří Bartoška oznámil nový termín konania festivalu. Zdroj: KVIFF / Michal Čížek

Svetové hviezdy

Organizátori dodali, že konanie festivalu by so sebou stále nieslo zdravotné riziká a obmedzenia, ktoré by bolo náročné zaistiť. 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary sa tak uskutoční až budúci rok a to presne 2. – 10. júla 2021. 

Na obľúbený červený koberec si tak musia návštevníci ešte počkať. No niet pochýb o tom, že si prídu na svoje. Počas festivalu totiž každoročne stretnú niekoľko domácich, ale aj zahraničných hviezd. V rámci podujatia už zavítali do Čiech hviezdy ako Robert de Niro, Patricia Clarkson, Casey Affleck, Julianne Moore, Judi Dench, Renee Zellweger či Morgan Freeman.

 

Na festival zavítal aj americký herec Robert de Niro. Zdroj: TASR / AP

Stále v kontakte

Napriek tomu, že festival tento rok nebude, nezabúdajú na fanúšikov. Od 8. júna by mala česká vláda otvoriť kiná, organizátori preto pripravili niečo špeciálne. ,,Rozhodli sme sa pripraviť špeciálnu verziu tradičnej prehliadky Vary vo vašom kine, ktorá by v pôvodnom festivalovom termíne (3.-11.7.2020) ponúkla divákom kín po celej Českej republike mimoriadny výber snímok, ktoré stojí za to vidieť,” uviedli z festivalu.

 

Festival pripravil pre návštevníkov niečo špeciálne. Zdroj: TASR / Ján Proner

Náš festival nie je výnimkou

Rušenie kultúrnych podujatí zasiahlo aj Slovensko. Rovnakú smolu ako MFF Karlovy Vary má tiež Medzinárodný filmový festival Art Film Fest, ktorý sa koná každoročne v Košiciach. ,,Napriek tomu, že veríme, že v druhej polovici júna bude pandémia výrazne na ústupe, rozhodli sme sa neriskovať Vaše zdravie a zdravie zvyšku verejnosti. 28. ročník festivalu sa v pôvodne ohlásenom dátume 19. – 27. júna 2020 neuskutoční,’’ uviedli organizátori Art Film festivalu.

Nový termín zatiaľ neoznámili. ,,Pilne pracujeme na tom, aby sme našli Art Film Festu správny náhradný dátum,” dodali.

 

Nový termín konania Art Film Festu ešte organizátori neoznámili. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Mohlo by vás zaujímať:

 

Fanúšikovia si na Art Film Fest zrejme tiež ešte počkajú. Zdroj: Art Film Fest