Politika Zahraničné

Egypt prepustil viac než 100 ľudí zadržaných počas protivládnych protestov

Protesty v Egypte - twitter/Graphenes

KÁHIRA – Egyptskí predstavitelia v piatok prepustili viac než 100 ľudí, ktorí boli zadržaní počas septembrových protivládnych protestov. Informovali o tom miestni ľudskoprávni aktivisti Mustafá Damirí a Chálid Alí, píše agentúra AP.

Vyšetrovanie prepustených osôb však podľa týchto právnikov naďalej trvá. Účastníci protestov čelia obvineniam, že sa podieľajú na aktivitách zakázaného hnutia a rozširujú nepravdivé správy na sociálnych sieťach. Ako uviedlo Egyptské centrum pre ekonomické a sociálne práva (ECESR), počas septembrových protestov bolo zadržaných približne 3700 ľudí vrátane novinárov, aktivistov a cudzincov. Viac než 800 osôb už medzičasom prepustili.

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyzvala na prepustenie ľudí, ktorí boli zadržaní len za to, že “uplatňovali svoje práva”. Neobvyklé protesty proti vláde prezidenta Abdala Fattáha Sísího vo viacerých egyptských mestách vyvolali tvrdenia egyptského podnikateľa a aktivistu Muhammada Alího, ktorý ešte v polovici septembra, avšak bez uvedenia dôkazov, obvinil prezidenta Sísího i egyptskú armádu z korupcie.