Spoločnosť Zahraničné

Egyptský generálny prokurátor nariadil prepustenie novinárky Mostafovej

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

KÁHIRA – Egyptský generálny prokurátor nariadil v noci na utorok prepustenie novinárky, ktorú nedávno zatkli na juhu krajiny, informovala v utorok agentúra AFP. Zadržanie novinárky kritizovali medzinárodné organizácie za slobodu tlače.

 

“Generálny prokurátor nariadil prepustenie Basmy Mostafovej po tom, ako ju vypočuli v súvislosti s voči nej vznesenými obvineniami,” uviedla prokuratúra vo vyhlásení. Vyšetrovanie podľa prokuratúry pokračuje.

Prokuratúra novinárku obvinila z “použitia jej súkromného účtu na sociálnych sieťach na zverejňovanie a podporu falošných správ”. Novinárku zatkli v sobotu, keď sa pokúšala spravodajsky pokrývať údajné zabitie muža políciou po demonštrácii, ktorá sa konala minulý mesiac neďaleko mesta Luxor na juhu Egypta. AFP sa odvoláva na informácie spravodajského webu Al-Manassa, kde je Mostafová pravidelnou prispievateľkou.

Výbor na ochranu novinárov (CPJ) v pondelok jej zatknutie označil za “jasnú odplatu za zverejňovanie správ, ktoré chce egyptská vláda potlačiť”.

Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) zadržanie označil za “poburujúce” a medzinárodné spoločenstvo obvinil, že “priviera oči nad neprípustným porušovaním ľudských práv a slobody tlače v Egypte”. Protesty sa konali od polovice septembra najmä v odľahlých a chudobnejších oblastiach Egypta. Protestujúci dali najavo nesúhlas voči vládnym kampaniam, ktoré sa snažia zamedziť nelegálnym stavbám.

Protesty sú v Egypte od roku 2013 zakázané. Stalo sa tak po tom, ako bývalý dočasný prezident Adlí Mansúr podpísal zákon o zákaze protestov. Podľa vyjadrenia AI dáva tento zákon bezpečnostným zložkám voľnosť, aby použili voči demonštrantom neprimeranú, dokonca smrtiacu silu.