Politika Zahraničné

Ekvádorský prezident pripúšťa ústupky, no dotácie na pohonné hmoty obnoviť nechce

Dotácie na pohonné hmoty vyvolali demonštrácie. Zdroj: SITA//Fernando Vergara

QUITO – Ekvádorský prezident Lenín Moreno v noci na nedeľu avizoval možné ústupky týkajúce sa balíka úsporných opatrení, za ktorý si vyslúžil kritiku od mnohých Ekvádorčanov. Informovala o tom agentúra AP.

Moreno však povedal, že opätovne nezavedie dotácie na pohonné hmoty, ktorých plánované zrušenie sa stalo hlavným dôvodom násilných masových protestov v celej krajine. Jeho vláda sa bude podľa Morenových slov venovať niektorým z požiadaviek protestujúcich a dbať o to, aby sa zdroje dostali aj do vidieckych oblastí.

Vláda takisto prehodnotí plánované kroky, ktoré mali viesť k znižovaniu platov a skracovaniu počtu dovolenkových dní pre štátnych zamestnancov, a ľuďom z vidieckych oblastí, ktorí pre protesty prišli o zárobok, ponúkne finančnú kompenzáciu. “Budeme rokovať s tými, ktorí sa rozhodli rokovať,” povedal Moreno v rozhlase i v televízii. Moreno vyhlásil, že rokovania idú dobrým smerom a že sa na nich podieľa viacero organizácií.

Vedenie Konfederácie domorodých národov (CONAIE) prijalo v sobotu ponuku prezidenta Lenína Morena na priame rokovania. Moreno chce s vodcami demonštrantov rokovať o rozhodnutí vlády, ktorá chce po 40 rokoch zrušiť dotácie na pohonné hmoty. Zrušenie dotácií na pohonné hmoty, ktorých ceny by sa tak viac ako zdvojnásobili, je súčasťou balíka úsporných opatrení, na ktorých implementácii sa Ekvádor dohodol s Medzinárodným menovým fondom (MMF).