Zahraničné Spoločnosť Top

El Niňo je späť. Keď ešte zosilnie, budú nám hroziť prírodné katastrofy

El Niño môže viesť k veľkým lesným požiarom. (TASR/AP)

MARYLAND/BRATISLAVA – Vedci z National Oceanic and Atmospheric Administration (Národný úrad pre podnebie a oceány – NOAA) prednedávnom oznámili, že v roku 2019 bude vládnuť fenomén El Niňo, ktorý výrazne ovplyvní počasie na zemi. Zatiaľ, čo momentálne sa počíta len s lokálnymi dôsledkami, čoskoro by ich mohli nasledovať globálne prírodné katastrofy.

 

Poveternostný fenomén El Niño sa zjavne vrátil, oznámilo NOAA. Nárast teploty vody v Tichom oceáne je toho jasným dôkazom. Od začiatku februára vedci zaznamenali zvýšenie teploty o 0,8 stupňa Celzia v porovnaní s doterajším priemerom.

El Niño je extrémny klimatický fenomén, ktorý už viac ako 150 rokov v dva až sedemročných intervaloch razantne mení normálne počasie.

Za normálnych okolností pasáty tlačia teplé tichomorské prúdy, ako aj mraky a dážď, z pobrežia Južnej Ameriky smerom k Ázii a Austrálii. Keď tieto vetry nie sú dostatočne silné, tento proces sa neuskutoční a počasie sa obráti “hore nohami”.

El Niño môže spôsobiť extrémne výkyvy počasia. (TASR/AP)

Výsledkom sú extrémne suchá a dažde

V roku, v ktorom vládne El Niño, trpia Austrália, juhovýchodná Ázia a juhovýchodná Afrika veľkým suchom. To vedie k lesným požiarom a požiarom v buši. Severnú Afriku zasa sužujú prívalové dažde. V severnej Amerike a Európe spôsobuje El Niño, naopak, tvrdšie zimy.

Podľa agentúry NOAA je El Niño zatiaľ slabé, takže na jar nie je možné očakávať globálny vplyv na klímu.

Následný vývoj vedci zatiaľ nevedia presne predvídať. Pravdepodobnosť zvýšenia intenzity fenoménu odhadujú na 55 percent. Ak El Niño bude naďalej získavať na sile, rok 2019 môže byť najhorúcejším rokom od počiatku meraní. Hrozia extrémne poveternostné javy ako vlny horúčav, suchá, silné dažde a záplavy. Počítať musíme aj s lesnými požiarmi a požiarmi v buši.