Regióny Domáce Top

ENVIRO: Proti ťažbe zlata pod Poľanou sú aj odborári

SITA/ TASR/ glob.sk: Stovky ľudí dnes protestovalo proti rozhodnutiu Ministerstva životného prostredia SR. Protest vznikol potom, čo ministerstvo povolilo geologický prieskum zlata v oblasti Detva – Biely vrch pre spoločnosť Mining Golg.

Podľa predsedu odborovej organizácie OZKOVO Stanislava Ľuptáka, je nezmyslom premýšľať nad povrchvou baňou na zlato, umiestnenou tesne pri areáli strojární, v prírode, ktorá má slúžiť na iné účely. Ďalej dodal, že firma nedisponuje dostatočným technickým, personálnym a ani finančným kapitálom na to, aby mohla vykonávať kvalitný geologický prieskum.

O nesúhlase s týmto rozhodnutím svedčí aj otvorený list, ktorý dnes odborári z organizácie OZ KOVO Podpolianske strojárne adresovali Ministrovi životného prostredia Lászlóovi Sólymosovi. V ňom vyslovujú nesúhlas  s rozhodnutím envirorezortu. Zároveň žiadajú úpravu legislatívy tak, aby pri vydávaní podobných rozhodnutí boli oboznámené aj dotknuté samosprávy či majitelia pozemkov.

Nielen list, ale aj dnešné protestné zhromaždenie, kedy odporcovia zahlokovali Detviansky most, svedčí o nevôli voči rozhodnutiu Ministrstva životného prostredia. Občania Detvy budú aj naďalej bojovať. Protesty plánujú v Stupave pred sídlom spoločnosti Mining Gold.