Domáce Vysoké Tatry

Envirorezort odráža kritiku lesákov za ničivé záplavy v Tatrách

Foto TASR

Bratislava  TASR/glob.sk– Ministerstvo životného prostredia trvá na tom, že nedávnym prívalovým povodniam v Tatrách sa nedalo predísť. Reaguje tak na piatkovú kritiku  lesníkov a ministerstva pôdohospodárstva za ich údajnú nečinnosť, ktorá mala prispieť k povodniam.
“Čo sa týka varovania lesníkov. Ide o list, ktorý lesníci adresovali príslušnému okresnému úradu v júni a o liste informovali envirorezort a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR. Je pravda, že ŠOP udeľuje výnimku pri takýchto krokoch v bezzásahových zónach. Na druhej strane treba uviesť, že preukázateľne všetkým oprávneným žiadostiam v spomínanej lokalite ŠOP aj vyhovela,” povedal hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
Zdôraznil, že ministerstvo životného prostredia, vodohospodári, analytici z Inštitútu environmentálnej politiky, Štátna ochrana prírody SR a údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu sa zhodujú na jednom. “Pri takom množstve zrážok, kedy v Tatrách spadlo desať percent celoročných zrážok za tri dni, nie je možné predísť prívalovým povodniam. Bez ohľadu na režim hospodárenia. Vnímame preto vyhlásenia lesníkov o tom, ako sa dalo zabrániť povodni v Tatrách, za irelevantné. Potom by totiž všetky povodne museli prebiehať len v národných parkoch,” skonštatoval Ferenčák.
Poukázal na to, že najlepšie to podčiarkuje Osturniansky a Frankovský potok. “Ležia v susednej doline mimo Tatranského národného parku, pričom v dôsledku nedávnych enormných zrážok musel byť na nich vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity,” uzavrel.
Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Jaroslav Regec v piatok vyhlásil, že júlové záplavy v Tatrách boli priamym dôsledkom “bezprecedentnej nečinnosti” orgánov ochrany prírody. Mal pritom na mysli, že nebolo povolené zásahy v bezzásahových zónach.