Politika Domáce

Envirorezort potvrdil, že sa zaoberá Hrnčiarovou chatou

Andej Hrnčiar. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa Chatou pod Chlebom už zaoberá, v tejto veci akceptovalo podnet, na základe čoho sa vo veci koná. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. Reagoval tak na výzvu hnutia OĽaNO, aby minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) nariadil vykonanie posudzovania vplyvov projektu rekonštrukcie chaty na životné prostredie. Chata patrí spoločnosti podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara (Most-Híd).

 

“Pred pár týždňami ministerstvo akceptovalo podnet v danej veci, na základe čoho sa uskutočňuje príslušné konanie. Ministerstvo postupuje tak ako vždy v podobných situáciách bez ohľadu na akékoľvek okolnosti. No tak ako pri iných konaniach, nemožno rozhodnutie predikovať, ovplyvňovať či ho spolitizovávať,” uviedol pre TASR Ferenčák.

Poslanci za OĽaNO v utorok hovorili o politickom pozadí procesu, pretože Hrnčiar a minister Sólymos sú súčasťou jednej strany. Pripomenuli tiež, že minister nominuje vedenie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a tiež odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade Žilina vedie nominant Mosta-Híd.

Chata je podľa poslancov za OĽaNO vzdialená asi 28 metrov od národnej prírodnej rezervácie v piatom stupni ochrany prírody, kde je vylúčený akýkoľvek zásah človeka. Nachádzajú sa tam podľa poslancov vzácne druhy, ako napríklad rys ostrovid či tetrov hlucháň. Hrnčiar chce chatu rekonštruovať, poslanci tvrdia, že správa národného parku nebola požiadaná o stanovisko, tak ako býva štandardom. Stanovisko namiesto nej vydala ŠOP SR. Podľa poslancov sa tak obišiel proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

“So žiadosťou o stanovisko sa na Štátnu ochranu prírody SR neobrátil pán Hrnčiar, ale príslušný okresný úrad, ktorý v danej veci rozhodol. ŠOP SR nevydáva povolenia, poskytuje stanovisko, ktoré v rámci povoľovania môže alebo nemusí byť akceptované. Navyše ŠOP SR nerozhodla od stola, uskutočnila sa klasická terénna obhliadka, tak ako v podobných situáciách,” skonštatoval Ferenčák v odpovedi.

Hrnčiar obvinenia odmietol 

V septembri tohto roka na prípad rekonštrukcie upozornil ochranár Erik Baláž. Hrnčiar vtedy obvinenia odmietol. Pripomenul, že v okolí Chaty pod Chlebom je už dnes masívny pohyb stoviek turistov a hlucháň na pobyt dávno rezignoval. “Napokon, ak by ohrozenie chránených druhov bolo pravdivé, nemohla by predsa dostať povolenie lanovka, ktorá je ešte vo vyššom stupni ochrany,” reagoval v septembri Hrnčiar.

To, že sa v oblasti v bezprostrednej blízkosti nevyskytuje hlucháň hôrny a že ide o veľmi frekventované miesto, v septembri potvrdila aj ŠOP SR. Rekonštrukcia chaty v navrhovanom rozsahu nemôže mať podľa Štátnej ochrany prírody negatívne vplyvy na biotopy.