Spoločnosť Domáce

Envirorezort preveruje zmluvy o právnych službách. Spornú odmenu postúpilo NAKA

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR preveruje zmluvy o poskytovaní právnych služieb, v ktorých sa dohodla podielová odmena za viac ako 1,6 milióna eur. Vyplatiť ju mal Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) advokátke v spore s Philotale Investments LTD. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) sa už obrátil na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA).

 

“Ministerstvo životného prostredia preveruje zmluvy o poskytovaní právnych služieb, v ktorých bola dohodnutá podielová odmena, ale o jej oprávnenosti možno pochybovať. Minister nechal nakladanie s verejnými prostriedkami preveriť a zistenia postúpil Národnej kriminálnej agentúre,” informuje ministerstvo. K vyplateniu odmeny malo dôjsť za bývalého vedenia ministerstva. Odmenu mala dostať advokátka E. S., ktorá SVP poskytovala právne služby v spore s Philotale Investments LTD proti štátnym podnikom SVP a Vodohospodárska výstavba. Spor sa mal týkať zaplatenia náhrady škody 32 miliónov eur.

Ministerstvo však poukazuje na to, že subjekt za približne päť rokov trvania súdneho sporu nepredložil žiaden dôkaz o tom, že mu vznikla akákoľvek škoda. “Až po tomto období sa s advokátkou dohodla podielová odmena, hoci už bolo veľmi pravdepodobné, že SVP bude v spore úspešný. Podielová odmena môže byť dohodnutá, iba ak je výsledok sporu veľmi neistý,” poznamenal envirorezort.

Ministerstvo preto nadobudlo dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami. “Je nepredstaviteľné, aby sa s verejnými financiami šafárilo nehospodárne, a v prípade dokázania viny musia byť vinníci potrestaní,” zdôraznil Budaj. MŽP SR preveruje aj ďalšie zmluvy o poskytovaní právnych služieb. Aj v týchto prípadoch, ak si to situácia vyžiada, svoje zistenia postúpi orgánom činným v trestnom konaní.