Erdogan blahoželal Bidenovi, vyzval na užšie turecko-americké vzťahy

ISTANBUL – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu nad Donaldom Trumpom v amerických prezidentských voľbách a vyzval na užšie vzťahy medzi oboma spojencami zo Severoatlantickej aliancie (NATO). Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

„Gratulujem vám k volebnému úspechu a úprimne želám mier a blaho ľudu Spojených štátov,“ uviedol Erdogan vo vyhlásení zverejnenom jeho úradom. Turecký prezident zároveň vyzval na „silnú spoluprácu“ medzi oboma stranami.

Víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident presiahol potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa. Informovali o tom v sobotu 7. novembra americké médiá vrátane televíznej stanice CNN a tlačovej agentúry AP.

Trump odmieta prijať prehru v prezidentských voľbách. Vyhlásil, že voľby sa ešte neskončili a má záujem v tejto veci podniknúť ďalšie právne kroky. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.

Viac o téme: gratulácia, Joe Biden, Prezident, Recep Tayyip Erdogan, Turecko, USA, voľby

Súvisiace články